ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار

۞ :: جزییات «کنگره بزرگ شعر نو ایران» اعلام شد

۞ :: شب شعر مدافعان حرم به یاد شهید محسن حججی برگزار می‌شود

۞ :: در نشست بررسی سیر تحول اشعار حسنا محمدزاده مطرح شد

۞ :: خبرگزاری تسنیم: «بهار سرخ»؛ سروده اسماعیلی در باره شهید راست ‌قامت حرم «محسن حججی»

۞ :: چهارمین کنگره بین‌المللی شعر حوزه با دو موضوع ویژه فراخوان داد

۞ :: اختصاصی : بررسی کارنامه ادبی حسنا محمدزاده در فرهنگ سرای بهمن

۞ :: اختصاصی : سروده های شاعران تقدیم به شهید محسن حججی

۞ :: اختصاصی : فراخوان کنگره شعر (رباعی) به مناسبت شهادت شهید محسن حججی

۞ :: اختتامیه هفتمین جشنواره سراسری شعر بسیج / قم

۞ :: اختصاصی : همه شاعران باید این گفتگو را بخوانند.

۞ :: عصرانه ادبی خبرگزاری فارس به یاد شهید «جعفر نجاتی» برگزار می‌شود

۞ :: ششمین جشنواره بین‌المللی شعر «دوباره غدیر» فراخوان داد

۞ :: رونمایی از مجموعه شعر رضوی«از سمت سناباد» در کنگره ادبی شاهچراغ

۞ :: پیکر زنده یاد غلام رضا شکوهی در مشهد تشییع شد

۞ :: تصنیف‌های نایاب محمد قهرمان منتشر شد

۞ :: «مهدی تقی‌نژاد» به عصرانه ادبی خبرگزاری فارس می‌آید

۞ :: میراث عارف قزوینی بررسی می‌شود

۞ :: یادداشت رضا اسماعیلی در گرامیداشت مرحوم «غلامرضا شکوهی»

۞ :: یادداشت محمد مهدی عبدالهی: اشعار «غلامرضا شکوهی» مثل آیینه زلال و صاف بود

۞ :: امیری‌اسفندقه: شعرهای ماندگار ادبیات فارسی آیینی است
تاریخ ارسال :1396/5/12 در ساعت : 12:16:31

بخش مورد نظر :سخن هفتههویت ملی،اقتدار فردا،با حسین
سینا واحد

«باز این چه شورش است که در خلق عالم است...»
آیا هیچ فکر کرده‌ایم که در میان هزاران شعر و قطعه و رثائیه که برای امام حسین، توسط نبوغ قدرتمند ایرانی و ایرانیان فرهیخته، تولید شده و در برابر سفره گسترده فرهنگ گرای، چشم و ذهن و قلب ایران زمین، چیده شده، چرا، شعر «محتشم کاشانی» برای زنده باد «حسین» گفتن، در همه ایام و بویژه ماه یگانه و بی همتای «محرم»، انتخاب گشته و استفاده از آن در مجالس روضه و مجالس حسینی، تبدیل به یک سنت پرسطوت و خشنودی آفرین گشته و همه «گرایش‌های زبانی و جغرافیایی» در برابر آن سر تعظیم فرود آورده‌اند و پذیرای این نوع از ادبیات و زنده باد حسین گفتن، شده‌اند.
آیا «این رفتار فرهنگی یکسان» در سراسر سرزمین مادری، از یک مدیریت با قدرت اجرایی کشوری به دست آمده؟! و آیا قدرت تبلیغات واحدی، توانسته به چنین هدف شگفت آفرینی دسترسی یابد!؟
و یا یک دولت قدرتمند، با استفاده از ابزار سلطه دولتی،

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/5/2 در ساعت : 0:6:5

بخش مورد نظر :سخن هفتهسرمشقِ مشفق
علی موسوی گرمارودی ‌

منِ بنده، سالیان دراز علاوه بر آن‌که سایه مهر و پیشکسوتی استاد مشفق کاشانی را بر سرخود داشته‌ام و از اخلاق حمیده و بزرگواری و خوی مهربان و مخملی و دل جوان و شادابی روان او بهره‌مند بوده‌ام؛ شعر بلند او را سرمشق می‌دانم.
مکرمت و تواضع استاد همین بس که اخوانیه‌ای با ردیف آفتاب و به بلندای آن، سال 64 برای این کمترین اهل مودّت، فرمودند به مطلعِ:
از دامن سحر چو برآرد سر آفتاب
تا آشیان مهر فشاند پر آفتاب

من هم با شرمندگی از این پیشدستی و شاگردپروری استاد، آن را پاسخ دادم به مطلعِ:
همگام یار مشفقِ من، زد سر آفتاب
بشکفت چون گل از افق خاور، آفتاب

و اینک سر آن دارم که توصیف‌هایی را که در اردیبهشت 1364 یعنی 29 سال پیش در آن قصیده از شعر او کرده‌ام، اینجا که دگر باره درباره شعر او قلم ناقابلی زده‌ام، تکرار کنم:
... بر شانه‌های موج، زگُلپولکان نور
ریزد درون برکه، گلِ پرپر، آفتاب<

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/4/26 در ساعت : 23:33:21

بخش مورد نظر :سخن هفتهاصطلاح شعر آزاد و شعر سپيد
شفیعی کدکنی

نمي دانم دقيقا اصطلاح شعر آزاد و شعر سپيد در چه تاريخي وارد زبان پارسي شده است. آنچه مسلم است اين است كه هر دو اصطلاح ترجمهء blank verse و free verse
انگليسي است ولي ما، امروزه، هيچ يك از اين دو اصطلاح را به آن معنايي كه فرنگي ها به كار مي برند، به كار نمي بريم.

شعر آزاد، در اصطلاح اروپایی آن، عبارت است از نوعي ساختارِ منظوم به نظمِ غير عروضي و غالبا بدون قافيه كه در زبان فرانسوي به آن verse librev مي گويند و فاقد عروض رسمي و تساوي طوليِ مصراع هاست و تكيه آن بيشتر بر وزن طبيعي گفتار در زبان است و ايقاع هايي كه نتيجه همخوانيِ صوتيِ هجاهاي تكيه دار و بي تكيه است.

در شعرِ آزاد قافيه ممكن است وجود داشته باشد و ممكن است نداشته باشد. اگر هم قافيه اي در شعر آزاد ظاهر شود، به شيوه ای آزاد خواهد بود، با آزادي كامل. در شعر رسمي و معمولي واحد شعر را مصراع يا «پا» foot تش

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/4/11 در ساعت : 22:1:45

بخش مورد نظر :سخن هفتهچهره نامدار شعر حوزه
علیرضا قزوه

حوزه های علمیه و طلاب در هر برهه ای از تاریخ پر افتخار شعر پارسی بخشی از هویت و پیام والای شعر فارسی را بر دوش کشیده است و در تمامی این قرن ها و اعصار هماره مردانی با اندیشه ای زلال و دلی روشن از معنویت و قداست شعر عرشی پارسی دفاع کرده اند. از آغازین روزهای شکل گیری شعر پارسی تا این روزها که هنوز حال شعر حال خوشی است و به مدد مردان خداجویی چون حضرت روح الله ، عطر معنویت و انقلاب تشیع تا دوردست های جهان را لبریز کرده است. این روزهای خوش و این عصرها و شب های سرشار از طراوت و تازگی را تا هنوز مدیون شاعرانی هستیم که باطنی آسمانی و دل و جانی روحانی و نفسی رحمانی دارند. شعر حوزه های علمیه در سال های اخیر از چنان شادابی و طراوتی برخوردار بوده است که آن را می توان نقطه اوج این جریان پاک و اصیل به حساب آورد. خوشبختانه یکی از چهره های نامدار شعر حوزه های علمیه جناب شیخ محمدحسین انصاری نژاد است که با لهجه ی مهربان نخل های ج

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/3/31 در ساعت : 13:6:41

بخش مورد نظر :سخن هفتهآزادیِ مطلق، در کمالِ تقید!
محمدرضا شفیعی کدکنی

در هر پدیده‌ی هنری که از نمطِ عالیِ خود باشد، بی‌گمان، حالتی پارادوکسی وجود دارد: عبور از محال، رفتن به سوی دست نایافتنی‌ها، پذیرفتن و در عین حال نپذیرفتن.
در یک کلمه: آزادیِ مطلق، در کمالِ تقید! یعنی همان (سهل و ممتنع). قدما این اصطلاحِ (سهل و ممتنع) را با تأملِ بسیار و نبوغ خود شکل داده‌اند و در هیچ زبان دیگری در حوزه‌ی بوطیقا کلمه‌ای که دقیقا برابر سهل وممتنع بتواند قرار بگیرد وجود ندارد.
تی اس الیوت می‌گوید:«شعر خوب شعری‌ست که هر کس آن را بخواند بگوید من هم اگر می‌خواستم بگویم، همین را می‌گفتم، اما از عهده‌ی آن بر نمی‌آمدم.»
در جوهرِ تمامِ شاهکارهای هنری، این پارادوکسِ دست یافتن به محال وجود دارد: اجتماعِ نقیضینِ «آزادی و تقید». از یک سوی پذیرفتنِ اصول و لوازمِ ساخت و صورت‌ها و آنچه «فرم» را سامان می‌دهد، و از سوی دیگر، عبور در کمالِ آزادی. هرچه موانع بیشتر باشد و عبور از این موان

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/3/27 در ساعت : 16:4:24

بخش مورد نظر :سخن هفتهدین قرآن، دین بی شاخ و برگ
محمد کاظم کاظمی

به نظر من یکی از چیزهایی که نسل جوان ما را از تعالیم و آموزه‌های دینی بیزار ساخته است، شاخ و برگ‌هایی است که گروهی از متولیان دین برای مقدس‌تر ساختن آن به این تعالیم و وقایع می‌دهند.
گویا این دسته از متولیان دین تصور می‌کرده‌اند که دین هرچه از نظر کرامت و معجزه و خرق عادت فربه‌تر باشد، دوست‌داشتنی‌تر است. البته شاید برای مردم قدیم که با علوم و دانش‌های روز بیگانه بودند و همه چیز را سرشار از اعجاز و کرامت دوست داشتند، همین طور هم بود. این همه افسانه‌ای که برای حضرت علی(ع) ساخته شده و حتی بستن بند بامیان را هم به ایشان نسبت می‌دهند، ناشی از همین رویکرد است.
ولی باید پذیرفت که انسان امروز پرسشگر است و با هر خرق عادت و معجزه‌ای که برایش طرح شود، یک علامت سؤال هم در ذهنش ایجاد می‌شود که این خرق عادت چگونه رخ داد، در حالی که وقوع آن گاهی عقلانی و منطقی نیست.
من مخالف معجزه نیستم و به همه معجزاتی

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/2/26 در ساعت : 9:39:39

بخش مورد نظر :سخن هفتهمقام معظم رهبری و «زبان پارسی»

«مسئولین‌ فرهنگی‌ باید عمیق‌ترین‌ و بهترین‌ کارآیی‌ و صائب‌ترین‌ تدبیر را داشته‌ باشند که‌ ترویج‌ زبان‌ فارسی‌ یکی‌ از بهترین‌ کارهاست‌.»
«زبان فارسی کلمه طیبه‌ای است و اصل ثابتی دارد و انتظار می‌رود که روز به روز پیشرفت کند و جهانیان بتوانند از این زبان استفاده‌های فراوانی را به عمل آورند.»
«امروز متأسفانه زبان واقعاً در حال انحطاط است. در حالی که منابع زبان فارسی ما همچنان محفوظ است، اما آدم می بیند که زبانی که در اختیار نویسنده و گوینده و خبرده و حتّی شاعر و ادیب و کتاب ‌نویس و امثال این هاست، به شکل بسیار بدی مطرح می شود؛ و آن وقت این زبان قابل صدور نیست. ما باید بدانیم که وقتی این زبان از وطن خودش دور شد و به کشور بیگانه رفت، پاره‌یی شکستگی ها در آن به وجود خواهد آمد؛ باید فکر آن را بکنیم، این‌ جا مستحکم درستش بکنیم، که در آن‌جا اقلاً چیزی از آن باقی بماند.»
«نمی دانم از هند و پاکستان و مصر و ترکیه

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/2/12 در ساعت : 23:8:55

بخش مورد نظر :سخن هفتهقصه‌ی ناتمام شعر
غلامرضا طریقی

قصه‌ی «عفیف باختری» شروع نشده به پایان رسید. حداقل برای من که شعر او را تازه شناخته بودم چنین شد. همین دوسه ماه قبل در پروسه‌ی داوری جشنواره‌ی شعر فجر در بخش افغانستان، با کتاب او آشنا شده بودم. بعضی شعرها برقی دارد که مخاطب را می‌گیرد. اصلا بگذارید جمله‌ام را اصلاح کنم. شعر برقی دارد که مخاطب را می‌گیرد. نوشته‌ای که نتواند جرقه‌ای در دل خواننده بزند هرچه باشد شعر نیست. ترتیبی از کلمات است که چرخی می‌زند و از منظر مخاطب دور می‌شود. آنقدر دور که برای همیشه به فراموشی سپرده می‌شود.
شعر عفیف اما اینگونه نبود. راست این که همان وقت به ذهنم رسید چرا شاعری با این میزان از توانایی گاهی اینقدر ریسک کرده؟ چرا گاهی…. اما با وجود همه‌ی این “اما”ها نوشته‌های او شعر بود. شعری که می توانست یقه‌ی مخاطب را بگیرد. من هیچ سابقه‌ای از او در ذهنم نداشتم و شاید همین او را برایم قابل توجه‌تر کرده بود. کتاب عفیف یکی از انتخاب های قطع

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/1/20 در ساعت : 22:49:26

بخش مورد نظر :سخن هفتهادبیّات تعلیمی و اخلاق ما ایرانیان
محمدرضا ترکی

ادبیّات تعلیمی به معنی ادبیّات اخلاق گرا نوع غالب در ادبیّات فارسی است و همواره سخنوران ادب فارسی حتی در آفرینش مضامین حماسی و غنائی هم نهایتاً به اخلاق و آموختن آن توجّه داشته‌اند.

در این میان برخی که عادت دارند همه چیز را واژگونه ببینند و همگان را بر کیش خود بپندارند، گرایش اخلاقی موجود در متون کهن فارسی را نشانۀ رواج بی‌اخلاقی در جامعه ما از گذشته تا کنون می‌پندارند و می‌گویند: اگر ما ملّتی بی‌اخلاق نبودیم این همه ادبیّات تعلیمی برای اصلاح اخلاق ما نوشته نمی‌شد و امثال سعدی آن همه از خوبی اخلاقیّات برای ما سخن نمی‌گفتند!

این استدلال مغالطه‌آمیز مثل آن است که کسی مثلاً گرایش سینمای هند به مضامین عاطفی و گریه‌آور را علامت قسیّ‌ّالقلب بودن و خشونت ذاتی هندی‌ها بداند و بگوید اگر هندی‌ها آدم‌های خشن و بی‌رحمی نبودند لازم نبود این‌همه فیلم گریه‌دار برای تلطیف عواطف آن‌ها ساخته شود؛

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/1/7 در ساعت : 10:49:8

بخش مورد نظر :سخن هفتهبهاريه و نوروزيه در ادب و فرهنگ ايراني
کوروش کمالی سروستانی

بهار، فصل رويش و شكوفايي است. بهار رستاخيز طبيعت است بهار نوزايي جهان و زيبايي رشك‌آور كوه و دشت و دمن و باغ و راغ. بهار آغاز سال ايراني است و اين همه زيبايي و حكمت، در ذهن و زبان و آثار شاعران ايران، آفرينش‌هاي ماندگاري خلق كرده كه «بهاريه» خوانده مي‌شود. «بهاريه» وصف بهار است و يكي از پربسامدترين سروده‌هاي شعر فارسي از قرن چهارم تاكنون. اگرچه اولين «بهاريه» ماندگار در تاريخ شعر فارسي را قصيده‌اي از رودكي با مطلع:
«آمد بهار خرّم با رنگ و بوي و طيب
با صد هزار نزهت و آرايش عجيب»
مي‌شناسند، اما بهاريه تنها در قصيده محدود نماند و در قالب‌هاي ديگر شعر فارسي از جمله غزل، مثنوي، شعر نيمايي و سپيد نيز خود را در دوران هزار سالة شعر فارسي به رخ مي‌كشد. در قرن چهارم و پنجم در آثار شاعران سبك خراساني وصف طبيعت و زيبايي‌هاي آن، درخشش جاودانه‌اي يافته‌اند.

مسمط‌هاي منوچهري، قص

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/12/22 در ساعت : 11:22:34

بخش مورد نظر :سخن هفتهمردمی ترین شعر پارسی
لیلا کردبچه

دوران جنگ تحمیلی، جنگ هشت‌ساله ایران و عراق، دفاع مقدس از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب، دفاع مقدس از تمامیت ارضی، دفاع مقدس از مردم، و درنهایت شهادت در راه دفاع از این آرمان‌ها و ارزش‌ها و مردم و تمامیت ارضی، مضامینی هستند که از دوره تاریخی خاصی به‌بعد، مهم‌ترین و پررنگ‌ترین دغدغه شعر متعهد و ارزشی فارسی را شکل داده‌اند و توانسته‌اند نحله شعری خاصی نیز به‌وجود بیاورند که مهم‌ترین ویژگی آن در حوزه مضمون، همین تعهد به آرمان‌ها و ارزش‌های انسانی است، و اگرچه در حوزه سبک و زبان و ساختار و... فصل ممیزهای آشکاری با دیگر نحله‌های شعریِ چند دهه اخیر دارد، امّا تفاوت در حوزه مضمون و اندیشه است که بسترساز دیگر تفاوت‌های آن در دیگر حوزه‌ها شده است.

شاید بتوان شعری را که برای مقام شهادت، به‌عنوان عالی‌ترین مقامِ برآمده از بستر دفاع مقدس سروده شده، دست‌کم در برهه تاریخی خاصی، مردمی‌ترین شعر فارسی دانست؛ چراکه پ

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/12/8 در ساعت : 11:45:43

بخش مورد نظر :سخن هفته«ظلم ستیزی»،با پیوند شعر آیینی و انقلاب
رضا اسماعیلی

مقام معظم رهبری در دیدار اخیری که با شاعران و ذاکران خاندان رسالت (علیهم السلام) داشتند، مثل همیشه بر نکاتی عمیق و قابل تامل دست گذاشتند. مطالبات رهبر انقلاب از شاعران و ذاکران را می توان در سه محور زیر خلاصه کرد:

1 – نگاه معقول و منطقی به دین، پرهیز از برداشت های عامیانه و سطحی و بیان مسائل جعلی و توهمی
2 – تبیین سبک زندگی ایرانی – اسلامی
3 - تاکید مجدد بر پیوند «شعر آیینی» با «شعر انقلاب»

یکی از محورهای مهم بیانات رهبر انقلاب، توصیه اکید به امانتداری در شعر دینی و آیینی است. ایشان در دیدار اخیرشان نیز فرمودند:«مدح و مصیبت ائمه (علیهم‌السلام) بخش مهمی از شعر دینی است، اما در این بخش باید سخنان معقول، منطقی و برخاسته از نگاه و سلیقه‌ی درست به‌ کار برده شود و از برداشت‌های عامیانه و سطحی، و بیان مسائل جعلی و توهمی پرهیز شود.»

امین شعر انقلاب ط

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/12/5 در ساعت : 23:40:6

بخش مورد نظر :سخن هفتهتنهایی عاشقانه
سهراب سپهری

«تنهایی من عاشقانه بود. نقاشی عبادت من بود. من شوریده بودم و شوریدگی ام تکنیک نداشت.
روی بام کاهگلی می نشستم و آمیختگی غروب را با sensuality بام های گنبدی شهر تماشا می کردم. به سادگی مجذوب می شدم. و در این شیفتگی ها خشونت خط نبود. برق فلز نبود. درام اندام های انسان نبود. نقاشی من فساد میوه را از خود می راند. ثقل سنگ را می گرفت. شاخه نقاشی من دستخوش آفت نبود. آدم نقاشی من عطسه نمی کرد.

راستی چه دیر به ارزش نقصان پی بردم و اعتبار فساد را در یافتم.

زندگی من آرام می گذشت. اتفاقی نمی افتاد. دگرگونی های من پنهانی بود. با دوستان قدیم-یاران دبیرستانی-به شکار می رفتیم. آنقدر زود از خواب پا می شدیم که سپیده دم را در آبادیهای دور تجربه می کردیم. ما فرزندان وسعت ها بودیم. سطوح بزرگ را می ستودیم. در نفس فصل روان می شدیم. شنزار ها فروتنی می آموختند. جایی که افق بود نمی شد فروتن نبود. زیر آفتاب سوزان می رفتیم

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/11/12 در ساعت : 11:12:59

بخش مورد نظر :سخن هفتهنگاهی اجمالی به شعر امام(ره)
پرویز عباسی داکانی

امام خمینی‌(س) را باید در شمار علمایی دانست که به شاعری نیز پرداخته‌اند، علمایی چون: خواجه نصیر الدین طوسی، ابن سینا، ملاصدرا، شیخ بهایی، فیض کاشانی‌، میرداماد، حاج ملا هادی سبزواری و علامه طباطبایی‌. بی‌تردید مقام عرفانی امام‌(س) والا و قابل توجه است و روح لطیف عرفانی او با الطاف شعر درهم آمیخته و شعرهای عرفانی خوبی را ایجاد نموده است. صحنه عرفان همیشه شاعر پرور بوده است و هنرمندان بزرگی چون: حافظ‌، مولانا‌، عطار، سنایی، ابن عربی، ابن فارض را به ما معرفی کرده است‌.

اين آن‌چيزي است كه در فرهنگ ما سابقه دارد و به قولي شاعران شاگردان خدايند و «الشعراء تلاميذ رحمان» يا به قولي ديگر مي‌شود گفت «پيش و پسي بست صف كبريا/ پس شعرا آمد و پيش انبيا». شعر به نوعي تنه به شرع مي‌زند، در نتيجه نسبتي فراتاريخي وجود دارد كه زبان شعر زبان ازل و حقاني است و لذا چون با خيال هم آميخته مي‌شود به بالاترين مرات

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/11/12 در ساعت : 11:12:53

بخش مورد نظر :سخن هفته
نگاهی اجمالی به شعر امام(ره)
پرویز عباسی داکانی

امام خمینی‌(س) را باید در شمار علمایی دانست که به شاعری نیز پرداخته‌اند، علمایی چون: خواجه نصیر الدین طوسی، ابن سینا، ملاصدرا، شیخ بهایی، فیض کاشانی‌، میرداماد، حاج ملا هادی سبزواری و علامه طباطبایی‌. بی‌تردید مقام عرفانی امام‌(س) والا و قابل توجه است و روح لطیف عرفانی او با الطاف شعر درهم آمیخته و شعرهای عرفانی خوبی را ایجاد نموده است. صحنه عرفان همیشه شاعر پرور بوده است و هنرمندان بزرگی چون: حافظ‌، مولانا‌، عطار، سنایی، ابن عربی، ابن فارض را به ما معرفی کرده است‌.

اين آن‌چيزي است كه در فرهنگ ما سابقه دارد و به قولي شاعران شاگردان خدايند و «الشعراء تلاميذ رحمان» يا به قولي ديگر مي‌شود گفت «پيش و پسي بست صف كبريا/ پس شعرا آمد و پيش انبيا». شعر به نوعي تنه به شرع مي‌زند، در نتيجه نسبتي فراتاريخي وجود دارد كه زبان شعر زبان ازل و حقاني است و لذا چون با خيال هم آميخته مي‌شود به بالاترين

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/10/26 در ساعت : 23:16:3

بخش مورد نظر :سخن هفتهاز وارثان آب و خرد و روشنی
رضا اسماعیلی

من آفتاب بر لب بامم به من مگیر
شاید غروب کردم و سر بر نداشتم...

دو سال از خاموشی استاد مشفق کاشانی که بی هیچ اغراقی یکی از ستارگان پر فروغ آسمان شعر و ادب ایران بود گذشت. شاعری که در عرصه فرهنگ، طلایه دار زندگی و زایندگی بود و هماره با لهجه دلنشین شعر ما را به عید و امید فرا می خواند. از همین رو امروز بر ماست تا با بازخوانی آثار و واگویه فضایل و کرامات انسانی و اخلاقی او، چراغ نام و یادش را در سینه زمانه روشن نگاه داریم. با تاکید بر این نکته که یادکرد و ذکر خیر قله های سر به فلک کشیده ای چون او، بیش و پیش از آن که بر بزرگی آن اسوه های ادب و اخلاق و انسانیت بیافزاید، بر ادب پروری و حق شناسی ما که سالیانی با آن بزرگان هم قدم و همنفس بوده ایم، مُهر تایید می زند . این یادکرد ها، تکریم ها، و تجلیل ها نشانه آن است که ما به هویت فرهنگی خویش واقفیم و قدر و قیمت این گوهرهای بی بدیل را می دان

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/10/21 در ساعت : 15:31:23

بخش مورد نظر :سخن هفتهشاعران و نویسندگان کشورمان همچون سایر آحاد جامعه در پی در گذشت یار دیرین امام، انقلاب و رهبری در پیام ها و یادداشت هایی درگذشت ایشان را تسلیت گفتند:

¤ روایتگر صادق تاریخ
سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یادداشتی درباره رحلت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی می نویسد:
«از روزهای سخت مبارزه با رژیم ستمشاهی تا روزهای دشوار انقلاب و تثبیت نظام، از روزگار دفاع مقدس تا سال‌های سازندگی و ایام پس از آن، همواره دغدغه آن فقید حرکت در مسیر حفظ و نگهبانی از دستاوردهای انقلاب بود و در تمامی این ایام وفاداری به امام و رهبری در منش و روش او موج می‌زد. چنان‌که به تعبیر خود همچون پروانه‌ای بر گِرد شمع امام و رهبری می‌چرخید و عشق دیرین و ٥٠ ساله خود را به شیواترین نحو بیان می‌کرد. آیت‌الله روایتگر صادق تاریخ بود و عزم و اراده خویش را بر بیان صریح و بیطرفانه وقایع انقلاب و انتقال بی‌واسطه آن به نسل‌های بعدی گمارده بود.
اعتقاد راسخ او به مردم‌سالار

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/9/29 در ساعت : 13:43:3

بخش مورد نظر :سخن هفتهسنت ادبی، ادب سنتی
غلامرضا طریقی

دیری نمی گذرد از سال هایی که سنت های ادبی هنوز برقرار بودند. در هر شهر کوچکی انجمن جدی شعری بود و در هر انجمن، موسپید های جدی تری. دو سه سالی باید می رفتی و گوشه ای می نشستی تا یکی از آن موسپید کرده ها متوجه ات شود و بپرسد شعر می گویی؟ و تو با شرمی سرشار بگویی بله! همه ی آن پیرها الزاما شاعران بزرگی نبودند اما پیر بودند و بزرگ تر، و این در سال های دهه ی هفتاد هنوز اهمیت داشت.
بعد از سه چهار سال شاید یکی می گفت شعرت را بخوان. پیش از این مرحله اما تو اگر کشته مرده ی شعر نبودی، عطایش را به لقایش می بخشیدی و می رفتی به جای دیگری که راحت تر دیده شوی. دل می دادی به کار دیگری. اما اگر شعر در گوشت و استخوانت گزگز می کرد تحمل می کردی و می ماندی تا به مسکن مطلوبت برسی.
اگر می ماندی در طول آن سه سال می دیدی آنچه را باید ببینی. می آموختی آنچه را باید بیاموزی. می دیدی که بسیاری پیش از تو به سودای شکافتن سقف آسمان

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/9/17 در ساعت : 18:26:36

بخش مورد نظر :سخن هفتهاصول شعر و شاعری در شعر امروز
● طاهره صفارزاده

۱) شاعری پدیده ای ناگهانی نیست ؛ استعداد که ظاهر شد کوشش علمی و مطالعاتی ، تمرین در نوشتن و ثبت احساس و اندیشه ، ظهور الهامات را به تدریج فراهم می آورد.
۲) مطالعه و به حافظه سپردن اشعار آموزنده از قدیم و جدید با مضامین خداپرستی ، حق یاری ، انساندوستی ، خردستایی و عدالتخواهی ذهن را پشتوانه ای غنی می بخشد و بر ذوق و اراده ادبی شاعر جوان می افزاید
۳) جدا نگاه داشتن حرفه برای معیشت از حرفه ای عمل کردن در تخصص شعر و شاعری ، پدیداری هنر خالص و خلوص شاعر را سبب می شود.
۴) توقف هرچه کوتاهتر در مرحله بلوغ جسمانی و غلبه احساسات ـ که امری طبیعی است ـ مسیر را برای ورود اندیشه به دیار شعر هموار می کند.
۵) شعر، هنری غیروابسته است . تنها به یک قلم و چند صفحه کاغذ نیاز دارد، برخلاف هنرهایی همچون سینما که هنرمند کارگردان را به عوامل فراهم آورنده اثر از قبیل امکانات ، هزینه ، تحمل شرایط
همکارا

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/9/1 در ساعت : 11:42:9

بخش مورد نظر :سخن هفتهعلل آشفتگی وضع شعر معاصر (1)
طاهره صفارزاده

آنچه در پی می آید نوشتاری است از زنده یاد طاهره صفارزاده که پیش از این به صورت مکتوب منتشر نشده و برای نخستین بار در «سایت شاعران فارسی زبان» در دو بخش به چاپ می رسد.
*****
در گفت وگو ها اغلب از من درباره علل آشفتگی وضع شعر معاصر و دلایل بی رغبتی خوانندگان می پرسند. در پاسخ عموماً به سه علت اصلی بسنده کرده ام که عبارتند از:
۱) بحران هویّت در میان نسل کنونی، ناشی از گسست فرهنگی است و شاعر هم طبعاً از این بحران برکنار نمانده است .
۲) روی بردن به "پُست مدرن " بدون گذار آگاهانه از مرحله مدرن ، پدیدآورنده بحرانی دیگر در هنر شعر امروز شده است .
۳) کمبود و یا نبود نقد روشنگر بر اساس اصول شعر امروز.
پس وظیفه دانستم که با یادآوری معیارها در شعر و شاعری ، یادداشتی برای شاعران ِ در آغاز راه به مقصد شاعری و نیز آنها که در نیمه راه هستند فراهم آورم و در اختیار رسانه ها قرار دهم . با این ا

....

ادامه مطلب

11
کلیه حقوق این سایت محفوظ است ، طراح و برنامه نویس : علیرضارضایی