ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار

۞ :: کتاب «شعر مدرن ایران» در هند رونمایی شد

۞ :: دکتر علیرضا قزوه: شعر ثروت اصلی کشورهای فارسی زبان است

۞ :: مضامین آیینی همواره در شعر شاعران انقلاب بوده است

۞ :: «هفته هنر انقلاب» میزبان شعر و داستان انقلاب شد

۞ :: دعوت از شاعران و اهالی موسیقی برای ساخت سرود چهل سالگی انقلاب

۞ :: تشریح جزئیات برگزاری کنگره در روز‌های 26 و 27 دی ماه

۞ :: «محمدحسین انصاری‌نژاد» به اخوانیه سرایی رونقی دوباره بخشید

۞ :: تازه‌ترین سروده افشین علاء: فساد! آن که کشد مُلک را به ویرانی

۞ :: جواد محقق دبیر علمی دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر شد

۞ :: امروز بیش از هر روزگاری نیاز به پرورش استعدادها داریم

۞ :: فراخوان هفتمین دوره «آفتابگردان‌ها» منتشر شد

۞ :: شعر انقلاب با شعارهای انقلاب همسو باشد

۞ :: نامزدهای بخش شعر جشنواره کتاب کودک و نوجوان معرفی شد

۞ :: شعر اعتراض همیشه دوشادوش شعر عاشقانه بوده است

۞ :: ۲۴ رباعی برای مردم ایران: در دولت «عدل»، حال ملت خوب است

۞ :: داوران هفتمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب معرفی شدند

۞ :: اختصاصی : فراخوان هشتمین دوره شعر گلدسته های سپید

۞ :: اختصاصی : برگزاری شب شعر دانشجویی در دانشگاه «علم و فرهنگ»

۞ :: هشتم اسفند؛ «سلام سردار» برگزار می‌شود

۞ :: اختصاصی :  فراخوان پنجمین کنگره سراسری شعر فاطمی «هجده سال نوری»
تاریخ ارسال :1396/10/23 در ساعت : 7:43:35

بخش مورد نظر :سخن هفتهعصر عسرت و غربت ادبیات
سلمان صداقت

آیا واقعا «صدا و سیما» یک رسانه عمومی و ملی ست؟ یا رسانه ای انحصاری و در خدمت اقشاری خاص از هنرمندان؟ از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون صدا و سیما در انحصار اقشاری خاص از هنرمندان (بازیگران سینما و تلویزیون و خوانندگان ) بوده است و سهم اصحاب فکر و فرهنگ – بخصوص شاعران و نویسندگان – از این رسانه ملی چیزی است نزدیک به صفر!
صدا و سیما ستارگان سینما و تلویزیون را در چشم مردم به مجمع الجزایر فضایل تبدیل کرده است. به طوری که مردم باید در همه امور زندگی(از جمله فرهنگ، سیاست، دیانت، اقتصاد، اخلاق، بچه داری، آشپزی و ...) به آنان اقتدا کنند. علاوه بر همه این حوزه ها، اخیرا نیز بازیگران صدا و سیما به حوزه «آگهی های بازرگانی» ورود کرده و بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر را عرصه تاخت و تاز خویش قرار داده اند که باید به هوشمندی و شمّ اقتصادی آنان آفرین گفت!
بعضی از بازیگران صدا و سیما و سینما نیز به خاطر احترامی که

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/10/6 در ساعت : 12:46:19

بخش مورد نظر :سخن هفته«شعر زرد» چه ویژگی هایی دارد؟
علیرضا بدیع

«استفاده از دم دستی ترین تصاویر و کاربرد نازل ترین لحن و زبان و بهره مندی از مبتذل ترین ایماژها همه و همه نشانه های این نوع شعرند.
طبیبی بر میدانگاه ولایتی داد سخن می داد که برای جلوگیری از فساد دندان چنین کنید و چنان کنید و اگر نه دندان تان باید از ریشه تخلیه شود. ابلهی که از کشیدن دندان خاطره هولناکی داشت ایستاد به ناسزا و سنگ پرانی!
از آن جایی که طی این سال ها جای خیلی از مهره ها درین مملکت عوض شده است طبیعی ست که همه کس به خود اجازه ی شاعری بدهد ولی اگر کسی قصد نقادی داشته باشد، همه ی آن کسانی که در توهمات شان خود را شاعر پنداشته اند، کاخ پوشالی شان را در معرض ریزش ببینند و در نتیجه قد علم کنند که: شما حق انتقاد ندارید! و یا: چه کسی گفته است شما منتقدید؟ و تو با خود می گویی که ای دریغا! همان کسی که به شما گفته شاعرید...
به خاطر علاقه ام به ادبیات و دلبستگی ام به دوستان شاعر که می توان

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/8/24 در ساعت : 23:26:11

بخش مورد نظر :سخن هفتهدل ها را در اختیار بگیرید
مقام معظم رهبری

ما در مشهد يك منبرىِ معروفى داشتيم - خدا او را رحمت كند - مال پنجاه سال قبل است؛ مرحوم ركن الواعظين. او منبر مي رفت و مردم پاى منبر روضه‌خوانى او مثل ابر بهار گريه مي كردند؛ در حالى كه خودش هم بارها مي گفت من اسم نيزه و خنجر نمى‌آورم. واقعاً هم نمى‌آورد؛ بنده ده ها منبر از او ديده بودم. حادثه را آنچنان هنرمندانه تصوير مي كرد كه مجلس را منقلب مي ساخت؛ بدون اين كه بگويد «كشتند»، بدون اين كه بگويد «تير زدند»، بدون اين كه بگويد «شمشير چنين زدند» يا «خنجر چنين زدند»؛ اين ها را نمي گفت. مي توان با شيوه‌هاى هنرمندانه، روضه‌خوانىِ خوب كرد و گرياند.

البته اين را هم به شما عرض بكنم؛ اين كه آقايان مداح ها، و سابق ها روضه‌خوان ها - كه ما حالا كمتر توفيق پيدا مي كنيم ببينيم، اما در مواردى از افاضات مداح ها مستفيض مي شويم - اصرار مي كنند كه بلند گريه كنيد، لزومى ندارد؛ خوب، آرام گريه كنيد. وقتى مي خواهند سي

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/7/21 در ساعت : 17:35:33

بخش مورد نظر :سخن هفتهشعر عاشورایی، از گذشته تا امروز
محمد علی مجاهدی

تصور کنید یک چشمه پرآب از صدر اسلام به صورت خودجوش،‌ معارف زلال اسلام و فرهنگ ناب عاشورایی و حسینی را ارائه کرده و در یک بستر تاریخی ۱۱۰۰ ساله در جریان بوده است. این جریان ۱۱ قرن بسترهای تاریخی را درنوردیده تا امروز به دست ما رسیده است. قهری است که این جریان هر خس و خاشاکی را که در سر راهش بوده،‌ همان گونه که آب جاری و سیار است، هر چه بیشتر از عمرش می‌گذرد،‌ حجمش بیشتر می‌شود و می‌بینید که مطالب گزافه، خرافه،‌ انحرافی و غیرمستند در آن بیشتر می‌شود. در اینجا وظیفه پژوهشگر متعهد در چنین مقطع تاریخی چیست؟ آیا باید مانند گذشتگان از کنار این مسائل در نهایت بی‌دردی عبور کرد یا به رسالت تاریخی خود در این برهه خطیر عمل کنیم؟ به هر حال باید این زلال را که دیگر همان زلال اولیه نیست و با مطالب دیگر آمیخته شده است، پالایش و پیرایش کنیم و مطالب مستند و دست اول قابل اعتماد را از مطالب متقن روایی و تاریخی بیرون

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/6/29 در ساعت : 23:51:25

بخش مورد نظر :سخن هفتهعاشورا، حماسه فجرهای بزرگ
محمدرضا حکیمی

عاشورا یک حرکت بنیادین و بزرگ جامعه سازی است، که حضرت امام حسین(ع) در بیان هدف خود از این حرکت می فرماید: «ای خدا! تو خوب می دانی که ما برای قدرت طلبی، یا دنیا خواری قیام نکردیم، بلکه خواستیم احکام روشن دین تو را به کار بندیم، و کشور اسلامی را اصلاح کنیم، و مظلومان و ستم دیدگان را از زیر بار ستم نجات دهیم.»

پس ملاحظه می کنید، که آن امر به معروف و نهی ازمنکری که امام حسین، در سخنی دیگر می فرمایند که « ما قیام کردیم برای اصلاح جامعه اسلامی و اقامه امر به معروف و نهی از منکر» مقصود چسبیدن به یقه چهار تا محروم و بدبخت، یا چند جوان بی پناه نیست، بلکه حرکت امر به معروف و نهی از منکر در صورت اصلی خود، قیام در برابر ظلم و ستم است، و خروش برداشتن در برابر سران حاکم و سروران اقتصادی و دیکتاتوری مال (که جامعه ما امروز در چنگ آن گرفتار است!) و هر حاکمیتی که مجری عدالت نباشد.

عاشورا، حرکتی برای نف

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/6/10 در ساعت : 0:21:43

بخش مورد نظر :سخن هفته«برادر انگلستان»، رُمانی خواندنی
هادی خورشاهیان

"علیرضا قزوه" نامی آشنا در ادبیات و سیاست است. شاعری متعهّد و دیپلماتی فرهنگی و روزنامه‌نگاری تأثیرگذار. در شعر اگرچه به سبب شعرهای منثورش شهرت یافته است، ولی اهمیت شاعری‌اش بیش‌تر، به غزل‌های متفاوتش مربوط است. هرچند در هر قالبی سروده است و موفّق هم سروده است. سفرنامه نوشته است و نُسَخ خطّی را می‌شناسد و نظم و نثر کهن را به‌خوبی پیش چشم آورده است و شعر امروز ایران و جهان را خوانده است و تحصیلات دانشگاهی دارد وزندگی در تاجیکستان و هند را تجربه کرده و بسیار سفرکرده تا پخته‌شده است. حالا او بارمانی به میدان آمده است که باسابقه‌ی نوشتاری و پشتوانه‌ی فرهنگی او در تاجیکستان و هند، باید انتظارش را از او می‌داشتیم. اگرچه او را پیش‌ازاین به‌عنوان نویسنده‌ی ادبیات داستانی و حتّی خواننده‌ی آن نمی‌شناختیم، ولی حالا با این رمان، می‌بینیم که خوانده‌ها و تجربیاتش را به‌خوبی به خدمت گرفته است ورمانی سیاسی، اجتما

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/6/1 در ساعت : 16:14:6

بخش مورد نظر :سخن هفتهشعر انقلاب و جامعه انقلابی
کامران شرفشاهی

انقلاب اسلامی ایران همان گونه كه بر بسیاری از امور جامعه و حتی جهان تأثیر شگرف و غیرقابل انكاری بر جا نهاد، بر هنر و ادبیات نیز اثر گذاشته و دگرگونیها وتحولات چشمگیری را موجب شد.
شعر پس از پیروزی انقلاب، در واقع امتداد شعر شكوهمند پارسی است. شعری با پیشینه ای سترگ و سرشار از فراز و نشیب های فراوان، كه همواره با وجود تمامی موانع و مشكلات، راه خود را به سمت آینده باز كرده و هیچ گاه از تكاپو و حركت باز نایستاده است.
انقلاب از جهات متعددی بر ادبیات تأثیر گذاشت كه این تأثیر را می توان شامل محتوا و فرم دانست.
از حیث محتوا، انقلاب با شكستن فضای اختناق، شرایط مساعدی را پدید آورد تا شاعران بی هراس از زندان و شكنجه و تبعید، از دردها بگویند و چنان سطح آگاهی های عموم را ارتقا بخشید كه بازار شعرهای بی مایه ای را كه پیامی جز حدیث نفس نداشته اند و گاه تا حمله به بنیان های اخلاقی اجتماع پیش رفته و باورهای

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/5/12 در ساعت : 12:16:31

بخش مورد نظر :سخن هفتههویت ملی،اقتدار فردا،با حسین
سینا واحد

«باز این چه شورش است که در خلق عالم است...»
آیا هیچ فکر کرده‌ایم که در میان هزاران شعر و قطعه و رثائیه که برای امام حسین، توسط نبوغ قدرتمند ایرانی و ایرانیان فرهیخته، تولید شده و در برابر سفره گسترده فرهنگ گرای، چشم و ذهن و قلب ایران زمین، چیده شده، چرا، شعر «محتشم کاشانی» برای زنده باد «حسین» گفتن، در همه ایام و بویژه ماه یگانه و بی همتای «محرم»، انتخاب گشته و استفاده از آن در مجالس روضه و مجالس حسینی، تبدیل به یک سنت پرسطوت و خشنودی آفرین گشته و همه «گرایش‌های زبانی و جغرافیایی» در برابر آن سر تعظیم فرود آورده‌اند و پذیرای این نوع از ادبیات و زنده باد حسین گفتن، شده‌اند.
آیا «این رفتار فرهنگی یکسان» در سراسر سرزمین مادری، از یک مدیریت با قدرت اجرایی کشوری به دست آمده؟! و آیا قدرت تبلیغات واحدی، توانسته به چنین هدف شگفت آفرینی دسترسی یابد!؟
و یا یک دولت قدرتمند، با استفاده از ابزار سلطه دولتی،

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/5/2 در ساعت : 0:6:5

بخش مورد نظر :سخن هفتهسرمشقِ مشفق
علی موسوی گرمارودی ‌

منِ بنده، سالیان دراز علاوه بر آن‌که سایه مهر و پیشکسوتی استاد مشفق کاشانی را بر سرخود داشته‌ام و از اخلاق حمیده و بزرگواری و خوی مهربان و مخملی و دل جوان و شادابی روان او بهره‌مند بوده‌ام؛ شعر بلند او را سرمشق می‌دانم.
مکرمت و تواضع استاد همین بس که اخوانیه‌ای با ردیف آفتاب و به بلندای آن، سال 64 برای این کمترین اهل مودّت، فرمودند به مطلعِ:
از دامن سحر چو برآرد سر آفتاب
تا آشیان مهر فشاند پر آفتاب

من هم با شرمندگی از این پیشدستی و شاگردپروری استاد، آن را پاسخ دادم به مطلعِ:
همگام یار مشفقِ من، زد سر آفتاب
بشکفت چون گل از افق خاور، آفتاب

و اینک سر آن دارم که توصیف‌هایی را که در اردیبهشت 1364 یعنی 29 سال پیش در آن قصیده از شعر او کرده‌ام، اینجا که دگر باره درباره شعر او قلم ناقابلی زده‌ام، تکرار کنم:
... بر شانه‌های موج، زگُلپولکان نور
ریزد درون برکه، گلِ پرپر، آفتاب<

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/4/26 در ساعت : 23:33:21

بخش مورد نظر :سخن هفتهاصطلاح شعر آزاد و شعر سپيد
شفیعی کدکنی

نمي دانم دقيقا اصطلاح شعر آزاد و شعر سپيد در چه تاريخي وارد زبان پارسي شده است. آنچه مسلم است اين است كه هر دو اصطلاح ترجمهء blank verse و free verse
انگليسي است ولي ما، امروزه، هيچ يك از اين دو اصطلاح را به آن معنايي كه فرنگي ها به كار مي برند، به كار نمي بريم.

شعر آزاد، در اصطلاح اروپایی آن، عبارت است از نوعي ساختارِ منظوم به نظمِ غير عروضي و غالبا بدون قافيه كه در زبان فرانسوي به آن verse librev مي گويند و فاقد عروض رسمي و تساوي طوليِ مصراع هاست و تكيه آن بيشتر بر وزن طبيعي گفتار در زبان است و ايقاع هايي كه نتيجه همخوانيِ صوتيِ هجاهاي تكيه دار و بي تكيه است.

در شعرِ آزاد قافيه ممكن است وجود داشته باشد و ممكن است نداشته باشد. اگر هم قافيه اي در شعر آزاد ظاهر شود، به شيوه ای آزاد خواهد بود، با آزادي كامل. در شعر رسمي و معمولي واحد شعر را مصراع يا «پا» foot تش

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/4/11 در ساعت : 22:1:45

بخش مورد نظر :سخن هفتهچهره نامدار شعر حوزه
علیرضا قزوه

حوزه های علمیه و طلاب در هر برهه ای از تاریخ پر افتخار شعر پارسی بخشی از هویت و پیام والای شعر فارسی را بر دوش کشیده است و در تمامی این قرن ها و اعصار هماره مردانی با اندیشه ای زلال و دلی روشن از معنویت و قداست شعر عرشی پارسی دفاع کرده اند. از آغازین روزهای شکل گیری شعر پارسی تا این روزها که هنوز حال شعر حال خوشی است و به مدد مردان خداجویی چون حضرت روح الله ، عطر معنویت و انقلاب تشیع تا دوردست های جهان را لبریز کرده است. این روزهای خوش و این عصرها و شب های سرشار از طراوت و تازگی را تا هنوز مدیون شاعرانی هستیم که باطنی آسمانی و دل و جانی روحانی و نفسی رحمانی دارند. شعر حوزه های علمیه در سال های اخیر از چنان شادابی و طراوتی برخوردار بوده است که آن را می توان نقطه اوج این جریان پاک و اصیل به حساب آورد. خوشبختانه یکی از چهره های نامدار شعر حوزه های علمیه جناب شیخ محمدحسین انصاری نژاد است که با لهجه ی مهربان نخل های ج

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/3/31 در ساعت : 13:6:41

بخش مورد نظر :سخن هفتهآزادیِ مطلق، در کمالِ تقید!
محمدرضا شفیعی کدکنی

در هر پدیده‌ی هنری که از نمطِ عالیِ خود باشد، بی‌گمان، حالتی پارادوکسی وجود دارد: عبور از محال، رفتن به سوی دست نایافتنی‌ها، پذیرفتن و در عین حال نپذیرفتن.
در یک کلمه: آزادیِ مطلق، در کمالِ تقید! یعنی همان (سهل و ممتنع). قدما این اصطلاحِ (سهل و ممتنع) را با تأملِ بسیار و نبوغ خود شکل داده‌اند و در هیچ زبان دیگری در حوزه‌ی بوطیقا کلمه‌ای که دقیقا برابر سهل وممتنع بتواند قرار بگیرد وجود ندارد.
تی اس الیوت می‌گوید:«شعر خوب شعری‌ست که هر کس آن را بخواند بگوید من هم اگر می‌خواستم بگویم، همین را می‌گفتم، اما از عهده‌ی آن بر نمی‌آمدم.»
در جوهرِ تمامِ شاهکارهای هنری، این پارادوکسِ دست یافتن به محال وجود دارد: اجتماعِ نقیضینِ «آزادی و تقید». از یک سوی پذیرفتنِ اصول و لوازمِ ساخت و صورت‌ها و آنچه «فرم» را سامان می‌دهد، و از سوی دیگر، عبور در کمالِ آزادی. هرچه موانع بیشتر باشد و عبور از این موان

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/3/27 در ساعت : 16:4:24

بخش مورد نظر :سخن هفتهدین قرآن، دین بی شاخ و برگ
محمد کاظم کاظمی

به نظر من یکی از چیزهایی که نسل جوان ما را از تعالیم و آموزه‌های دینی بیزار ساخته است، شاخ و برگ‌هایی است که گروهی از متولیان دین برای مقدس‌تر ساختن آن به این تعالیم و وقایع می‌دهند.
گویا این دسته از متولیان دین تصور می‌کرده‌اند که دین هرچه از نظر کرامت و معجزه و خرق عادت فربه‌تر باشد، دوست‌داشتنی‌تر است. البته شاید برای مردم قدیم که با علوم و دانش‌های روز بیگانه بودند و همه چیز را سرشار از اعجاز و کرامت دوست داشتند، همین طور هم بود. این همه افسانه‌ای که برای حضرت علی(ع) ساخته شده و حتی بستن بند بامیان را هم به ایشان نسبت می‌دهند، ناشی از همین رویکرد است.
ولی باید پذیرفت که انسان امروز پرسشگر است و با هر خرق عادت و معجزه‌ای که برایش طرح شود، یک علامت سؤال هم در ذهنش ایجاد می‌شود که این خرق عادت چگونه رخ داد، در حالی که وقوع آن گاهی عقلانی و منطقی نیست.
من مخالف معجزه نیستم و به همه معجزاتی

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/2/26 در ساعت : 9:39:39

بخش مورد نظر :سخن هفتهمقام معظم رهبری و «زبان پارسی»

«مسئولین‌ فرهنگی‌ باید عمیق‌ترین‌ و بهترین‌ کارآیی‌ و صائب‌ترین‌ تدبیر را داشته‌ باشند که‌ ترویج‌ زبان‌ فارسی‌ یکی‌ از بهترین‌ کارهاست‌.»
«زبان فارسی کلمه طیبه‌ای است و اصل ثابتی دارد و انتظار می‌رود که روز به روز پیشرفت کند و جهانیان بتوانند از این زبان استفاده‌های فراوانی را به عمل آورند.»
«امروز متأسفانه زبان واقعاً در حال انحطاط است. در حالی که منابع زبان فارسی ما همچنان محفوظ است، اما آدم می بیند که زبانی که در اختیار نویسنده و گوینده و خبرده و حتّی شاعر و ادیب و کتاب ‌نویس و امثال این هاست، به شکل بسیار بدی مطرح می شود؛ و آن وقت این زبان قابل صدور نیست. ما باید بدانیم که وقتی این زبان از وطن خودش دور شد و به کشور بیگانه رفت، پاره‌یی شکستگی ها در آن به وجود خواهد آمد؛ باید فکر آن را بکنیم، این‌ جا مستحکم درستش بکنیم، که در آن‌جا اقلاً چیزی از آن باقی بماند.»
«نمی دانم از هند و پاکستان و مصر و ترکیه

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/2/12 در ساعت : 23:8:55

بخش مورد نظر :سخن هفتهقصه‌ی ناتمام شعر
غلامرضا طریقی

قصه‌ی «عفیف باختری» شروع نشده به پایان رسید. حداقل برای من که شعر او را تازه شناخته بودم چنین شد. همین دوسه ماه قبل در پروسه‌ی داوری جشنواره‌ی شعر فجر در بخش افغانستان، با کتاب او آشنا شده بودم. بعضی شعرها برقی دارد که مخاطب را می‌گیرد. اصلا بگذارید جمله‌ام را اصلاح کنم. شعر برقی دارد که مخاطب را می‌گیرد. نوشته‌ای که نتواند جرقه‌ای در دل خواننده بزند هرچه باشد شعر نیست. ترتیبی از کلمات است که چرخی می‌زند و از منظر مخاطب دور می‌شود. آنقدر دور که برای همیشه به فراموشی سپرده می‌شود.
شعر عفیف اما اینگونه نبود. راست این که همان وقت به ذهنم رسید چرا شاعری با این میزان از توانایی گاهی اینقدر ریسک کرده؟ چرا گاهی…. اما با وجود همه‌ی این “اما”ها نوشته‌های او شعر بود. شعری که می توانست یقه‌ی مخاطب را بگیرد. من هیچ سابقه‌ای از او در ذهنم نداشتم و شاید همین او را برایم قابل توجه‌تر کرده بود. کتاب عفیف یکی از انتخاب های قطع

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/1/20 در ساعت : 22:49:26

بخش مورد نظر :سخن هفتهادبیّات تعلیمی و اخلاق ما ایرانیان
محمدرضا ترکی

ادبیّات تعلیمی به معنی ادبیّات اخلاق گرا نوع غالب در ادبیّات فارسی است و همواره سخنوران ادب فارسی حتی در آفرینش مضامین حماسی و غنائی هم نهایتاً به اخلاق و آموختن آن توجّه داشته‌اند.

در این میان برخی که عادت دارند همه چیز را واژگونه ببینند و همگان را بر کیش خود بپندارند، گرایش اخلاقی موجود در متون کهن فارسی را نشانۀ رواج بی‌اخلاقی در جامعه ما از گذشته تا کنون می‌پندارند و می‌گویند: اگر ما ملّتی بی‌اخلاق نبودیم این همه ادبیّات تعلیمی برای اصلاح اخلاق ما نوشته نمی‌شد و امثال سعدی آن همه از خوبی اخلاقیّات برای ما سخن نمی‌گفتند!

این استدلال مغالطه‌آمیز مثل آن است که کسی مثلاً گرایش سینمای هند به مضامین عاطفی و گریه‌آور را علامت قسیّ‌ّالقلب بودن و خشونت ذاتی هندی‌ها بداند و بگوید اگر هندی‌ها آدم‌های خشن و بی‌رحمی نبودند لازم نبود این‌همه فیلم گریه‌دار برای تلطیف عواطف آن‌ها ساخته شود؛

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/1/7 در ساعت : 10:49:8

بخش مورد نظر :سخن هفتهبهاريه و نوروزيه در ادب و فرهنگ ايراني
کوروش کمالی سروستانی

بهار، فصل رويش و شكوفايي است. بهار رستاخيز طبيعت است بهار نوزايي جهان و زيبايي رشك‌آور كوه و دشت و دمن و باغ و راغ. بهار آغاز سال ايراني است و اين همه زيبايي و حكمت، در ذهن و زبان و آثار شاعران ايران، آفرينش‌هاي ماندگاري خلق كرده كه «بهاريه» خوانده مي‌شود. «بهاريه» وصف بهار است و يكي از پربسامدترين سروده‌هاي شعر فارسي از قرن چهارم تاكنون. اگرچه اولين «بهاريه» ماندگار در تاريخ شعر فارسي را قصيده‌اي از رودكي با مطلع:
«آمد بهار خرّم با رنگ و بوي و طيب
با صد هزار نزهت و آرايش عجيب»
مي‌شناسند، اما بهاريه تنها در قصيده محدود نماند و در قالب‌هاي ديگر شعر فارسي از جمله غزل، مثنوي، شعر نيمايي و سپيد نيز خود را در دوران هزار سالة شعر فارسي به رخ مي‌كشد. در قرن چهارم و پنجم در آثار شاعران سبك خراساني وصف طبيعت و زيبايي‌هاي آن، درخشش جاودانه‌اي يافته‌اند.

مسمط‌هاي منوچهري، قص

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/12/22 در ساعت : 11:22:34

بخش مورد نظر :سخن هفتهمردمی ترین شعر پارسی
لیلا کردبچه

دوران جنگ تحمیلی، جنگ هشت‌ساله ایران و عراق، دفاع مقدس از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب، دفاع مقدس از تمامیت ارضی، دفاع مقدس از مردم، و درنهایت شهادت در راه دفاع از این آرمان‌ها و ارزش‌ها و مردم و تمامیت ارضی، مضامینی هستند که از دوره تاریخی خاصی به‌بعد، مهم‌ترین و پررنگ‌ترین دغدغه شعر متعهد و ارزشی فارسی را شکل داده‌اند و توانسته‌اند نحله شعری خاصی نیز به‌وجود بیاورند که مهم‌ترین ویژگی آن در حوزه مضمون، همین تعهد به آرمان‌ها و ارزش‌های انسانی است، و اگرچه در حوزه سبک و زبان و ساختار و... فصل ممیزهای آشکاری با دیگر نحله‌های شعریِ چند دهه اخیر دارد، امّا تفاوت در حوزه مضمون و اندیشه است که بسترساز دیگر تفاوت‌های آن در دیگر حوزه‌ها شده است.

شاید بتوان شعری را که برای مقام شهادت، به‌عنوان عالی‌ترین مقامِ برآمده از بستر دفاع مقدس سروده شده، دست‌کم در برهه تاریخی خاصی، مردمی‌ترین شعر فارسی دانست؛ چراکه پ

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/12/8 در ساعت : 11:45:43

بخش مورد نظر :سخن هفته«ظلم ستیزی»،با پیوند شعر آیینی و انقلاب
رضا اسماعیلی

مقام معظم رهبری در دیدار اخیری که با شاعران و ذاکران خاندان رسالت (علیهم السلام) داشتند، مثل همیشه بر نکاتی عمیق و قابل تامل دست گذاشتند. مطالبات رهبر انقلاب از شاعران و ذاکران را می توان در سه محور زیر خلاصه کرد:

1 – نگاه معقول و منطقی به دین، پرهیز از برداشت های عامیانه و سطحی و بیان مسائل جعلی و توهمی
2 – تبیین سبک زندگی ایرانی – اسلامی
3 - تاکید مجدد بر پیوند «شعر آیینی» با «شعر انقلاب»

یکی از محورهای مهم بیانات رهبر انقلاب، توصیه اکید به امانتداری در شعر دینی و آیینی است. ایشان در دیدار اخیرشان نیز فرمودند:«مدح و مصیبت ائمه (علیهم‌السلام) بخش مهمی از شعر دینی است، اما در این بخش باید سخنان معقول، منطقی و برخاسته از نگاه و سلیقه‌ی درست به‌ کار برده شود و از برداشت‌های عامیانه و سطحی، و بیان مسائل جعلی و توهمی پرهیز شود.»

امین شعر انقلاب ط

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/12/5 در ساعت : 23:40:6

بخش مورد نظر :سخن هفتهتنهایی عاشقانه
سهراب سپهری

«تنهایی من عاشقانه بود. نقاشی عبادت من بود. من شوریده بودم و شوریدگی ام تکنیک نداشت.
روی بام کاهگلی می نشستم و آمیختگی غروب را با sensuality بام های گنبدی شهر تماشا می کردم. به سادگی مجذوب می شدم. و در این شیفتگی ها خشونت خط نبود. برق فلز نبود. درام اندام های انسان نبود. نقاشی من فساد میوه را از خود می راند. ثقل سنگ را می گرفت. شاخه نقاشی من دستخوش آفت نبود. آدم نقاشی من عطسه نمی کرد.

راستی چه دیر به ارزش نقصان پی بردم و اعتبار فساد را در یافتم.

زندگی من آرام می گذشت. اتفاقی نمی افتاد. دگرگونی های من پنهانی بود. با دوستان قدیم-یاران دبیرستانی-به شکار می رفتیم. آنقدر زود از خواب پا می شدیم که سپیده دم را در آبادیهای دور تجربه می کردیم. ما فرزندان وسعت ها بودیم. سطوح بزرگ را می ستودیم. در نفس فصل روان می شدیم. شنزار ها فروتنی می آموختند. جایی که افق بود نمی شد فروتن نبود. زیر آفتاب سوزان می رفتیم

....

ادامه مطلب

12
کلیه حقوق این سایت محفوظ است ، طراح و برنامه نویس : علیرضارضایی