ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار

۞ :: آلبوم موسیقایی «دوراهی» رونمایی شد

۞ :: اختصاصی : شعر مدرن امروز کره جنوبی4/ ترجمه شعری از «کو اون»

۞ :: استاد اسماعیل حاکمی دار فانی را وداع گفت

۞ :: مستشار نظامی با «همه تو» به نمایشگاه کتاب می‌آید

۞ :: خبرگزاری قرآن: شعر جدید رضا اسماعیلی به مناسبت روز بزرگداشت سعدی

۞ :: اختصاصی : نشست ادبی طراوت غزل از سعدی تا امروز برگزار می شود.

۞ :: اختصاصی : تمدید مهلت ارسال اثر به کنگره سراسری شعر شهید سید علی اندرزگو تا 15 ام اردیبهشت ماه

۞ :: ​رونمایی از پایگاه تخصصی نقد شعر

۞ :: کیومرث منشی‌زاده درگذشت

۞ :: یادداشت / «چه گفتن» یا «چگونه گفتن»؟شعر امروز به کدام سمت می‌رود؟

۞ :: محمد مهدی عبدالهی با «شکوفه های شبانگاه» در نمایشگاه کتاب

۞ :: اختصاصی : شعر مدرن امروز کره جنوبی3/ ترجمه شعری از «کو اون»

۞ :: کارگروه تخصصی شعر حماسی آغاز به کار کرد

۞ :: اختصاصی : بزرگداشت استاد غلامرضا رحمدل در رشت برگزار شد.

۞ :: عصر شعر و خاطره در میان «آفتابگردان‌ها»

۞ :: بررسی كتاب «راویه» در حوزه هنری

۞ :: «سوگ ترانه» به یاد افشین یداللهی برگزار شد

۞ :: استاد «محمد خرمشاهی» پدر طنز منظوم درگذشت

۞ :: فراخوان نخستین کنگره ملی شعر ویژه سرود، ترانه و تصنیف دفاع مقدس

۞ :: مراسم چهلمین روز درگذشت «احمد عزیزی» برگزار شد
تاریخ ارسال :1396/1/20 در ساعت : 22:49:26

بخش مورد نظر :سخن هفتهادبیّات تعلیمی و اخلاق ما ایرانیان
محمدرضا ترکی

ادبیّات تعلیمی به معنی ادبیّات اخلاق گرا نوع غالب در ادبیّات فارسی است و همواره سخنوران ادب فارسی حتی در آفرینش مضامین حماسی و غنائی هم نهایتاً به اخلاق و آموختن آن توجّه داشته‌اند.

در این میان برخی که عادت دارند همه چیز را واژگونه ببینند و همگان را بر کیش خود بپندارند، گرایش اخلاقی موجود در متون کهن فارسی را نشانۀ رواج بی‌اخلاقی در جامعه ما از گذشته تا کنون می‌پندارند و می‌گویند: اگر ما ملّتی بی‌اخلاق نبودیم این همه ادبیّات تعلیمی برای اصلاح اخلاق ما نوشته نمی‌شد و امثال سعدی آن همه از خوبی اخلاقیّات برای ما سخن نمی‌گفتند!

این استدلال مغالطه‌آمیز مثل آن است که کسی مثلاً گرایش سینمای هند به مضامین عاطفی و گریه‌آور را علامت قسیّ‌ّالقلب بودن و خشونت ذاتی هندی‌ها بداند و بگوید اگر هندی‌ها آدم‌های خشن و بی‌رحمی نبودند لازم نبود این‌همه فیلم گریه‌دار برای تلطیف عواطف آن‌ها ساخته شود؛

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/1/7 در ساعت : 10:49:8

بخش مورد نظر :سخن هفتهبهاريه و نوروزيه در ادب و فرهنگ ايراني
کوروش کمالی سروستانی

بهار، فصل رويش و شكوفايي است. بهار رستاخيز طبيعت است بهار نوزايي جهان و زيبايي رشك‌آور كوه و دشت و دمن و باغ و راغ. بهار آغاز سال ايراني است و اين همه زيبايي و حكمت، در ذهن و زبان و آثار شاعران ايران، آفرينش‌هاي ماندگاري خلق كرده كه «بهاريه» خوانده مي‌شود. «بهاريه» وصف بهار است و يكي از پربسامدترين سروده‌هاي شعر فارسي از قرن چهارم تاكنون. اگرچه اولين «بهاريه» ماندگار در تاريخ شعر فارسي را قصيده‌اي از رودكي با مطلع:
«آمد بهار خرّم با رنگ و بوي و طيب
با صد هزار نزهت و آرايش عجيب»
مي‌شناسند، اما بهاريه تنها در قصيده محدود نماند و در قالب‌هاي ديگر شعر فارسي از جمله غزل، مثنوي، شعر نيمايي و سپيد نيز خود را در دوران هزار سالة شعر فارسي به رخ مي‌كشد. در قرن چهارم و پنجم در آثار شاعران سبك خراساني وصف طبيعت و زيبايي‌هاي آن، درخشش جاودانه‌اي يافته‌اند.

مسمط‌هاي منوچهري، قص

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/12/22 در ساعت : 11:22:34

بخش مورد نظر :سخن هفتهمردمی ترین شعر پارسی
لیلا کردبچه

دوران جنگ تحمیلی، جنگ هشت‌ساله ایران و عراق، دفاع مقدس از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب، دفاع مقدس از تمامیت ارضی، دفاع مقدس از مردم، و درنهایت شهادت در راه دفاع از این آرمان‌ها و ارزش‌ها و مردم و تمامیت ارضی، مضامینی هستند که از دوره تاریخی خاصی به‌بعد، مهم‌ترین و پررنگ‌ترین دغدغه شعر متعهد و ارزشی فارسی را شکل داده‌اند و توانسته‌اند نحله شعری خاصی نیز به‌وجود بیاورند که مهم‌ترین ویژگی آن در حوزه مضمون، همین تعهد به آرمان‌ها و ارزش‌های انسانی است، و اگرچه در حوزه سبک و زبان و ساختار و... فصل ممیزهای آشکاری با دیگر نحله‌های شعریِ چند دهه اخیر دارد، امّا تفاوت در حوزه مضمون و اندیشه است که بسترساز دیگر تفاوت‌های آن در دیگر حوزه‌ها شده است.

شاید بتوان شعری را که برای مقام شهادت، به‌عنوان عالی‌ترین مقامِ برآمده از بستر دفاع مقدس سروده شده، دست‌کم در برهه تاریخی خاصی، مردمی‌ترین شعر فارسی دانست؛ چراکه پ

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/12/8 در ساعت : 11:45:43

بخش مورد نظر :سخن هفته«ظلم ستیزی»،با پیوند شعر آیینی و انقلاب
رضا اسماعیلی

مقام معظم رهبری در دیدار اخیری که با شاعران و ذاکران خاندان رسالت (علیهم السلام) داشتند، مثل همیشه بر نکاتی عمیق و قابل تامل دست گذاشتند. مطالبات رهبر انقلاب از شاعران و ذاکران را می توان در سه محور زیر خلاصه کرد:

1 – نگاه معقول و منطقی به دین، پرهیز از برداشت های عامیانه و سطحی و بیان مسائل جعلی و توهمی
2 – تبیین سبک زندگی ایرانی – اسلامی
3 - تاکید مجدد بر پیوند «شعر آیینی» با «شعر انقلاب»

یکی از محورهای مهم بیانات رهبر انقلاب، توصیه اکید به امانتداری در شعر دینی و آیینی است. ایشان در دیدار اخیرشان نیز فرمودند:«مدح و مصیبت ائمه (علیهم‌السلام) بخش مهمی از شعر دینی است، اما در این بخش باید سخنان معقول، منطقی و برخاسته از نگاه و سلیقه‌ی درست به‌ کار برده شود و از برداشت‌های عامیانه و سطحی، و بیان مسائل جعلی و توهمی پرهیز شود.»

امین شعر انقلاب ط

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/12/5 در ساعت : 23:40:6

بخش مورد نظر :سخن هفتهتنهایی عاشقانه
سهراب سپهری

«تنهایی من عاشقانه بود. نقاشی عبادت من بود. من شوریده بودم و شوریدگی ام تکنیک نداشت.
روی بام کاهگلی می نشستم و آمیختگی غروب را با sensuality بام های گنبدی شهر تماشا می کردم. به سادگی مجذوب می شدم. و در این شیفتگی ها خشونت خط نبود. برق فلز نبود. درام اندام های انسان نبود. نقاشی من فساد میوه را از خود می راند. ثقل سنگ را می گرفت. شاخه نقاشی من دستخوش آفت نبود. آدم نقاشی من عطسه نمی کرد.

راستی چه دیر به ارزش نقصان پی بردم و اعتبار فساد را در یافتم.

زندگی من آرام می گذشت. اتفاقی نمی افتاد. دگرگونی های من پنهانی بود. با دوستان قدیم-یاران دبیرستانی-به شکار می رفتیم. آنقدر زود از خواب پا می شدیم که سپیده دم را در آبادیهای دور تجربه می کردیم. ما فرزندان وسعت ها بودیم. سطوح بزرگ را می ستودیم. در نفس فصل روان می شدیم. شنزار ها فروتنی می آموختند. جایی که افق بود نمی شد فروتن نبود. زیر آفتاب سوزان می رفتیم

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/11/12 در ساعت : 11:12:59

بخش مورد نظر :سخن هفتهنگاهی اجمالی به شعر امام(ره)
پرویز عباسی داکانی

امام خمینی‌(س) را باید در شمار علمایی دانست که به شاعری نیز پرداخته‌اند، علمایی چون: خواجه نصیر الدین طوسی، ابن سینا، ملاصدرا، شیخ بهایی، فیض کاشانی‌، میرداماد، حاج ملا هادی سبزواری و علامه طباطبایی‌. بی‌تردید مقام عرفانی امام‌(س) والا و قابل توجه است و روح لطیف عرفانی او با الطاف شعر درهم آمیخته و شعرهای عرفانی خوبی را ایجاد نموده است. صحنه عرفان همیشه شاعر پرور بوده است و هنرمندان بزرگی چون: حافظ‌، مولانا‌، عطار، سنایی، ابن عربی، ابن فارض را به ما معرفی کرده است‌.

اين آن‌چيزي است كه در فرهنگ ما سابقه دارد و به قولي شاعران شاگردان خدايند و «الشعراء تلاميذ رحمان» يا به قولي ديگر مي‌شود گفت «پيش و پسي بست صف كبريا/ پس شعرا آمد و پيش انبيا». شعر به نوعي تنه به شرع مي‌زند، در نتيجه نسبتي فراتاريخي وجود دارد كه زبان شعر زبان ازل و حقاني است و لذا چون با خيال هم آميخته مي‌شود به بالاترين مرات

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/11/12 در ساعت : 11:12:53

بخش مورد نظر :سخن هفته
نگاهی اجمالی به شعر امام(ره)
پرویز عباسی داکانی

امام خمینی‌(س) را باید در شمار علمایی دانست که به شاعری نیز پرداخته‌اند، علمایی چون: خواجه نصیر الدین طوسی، ابن سینا، ملاصدرا، شیخ بهایی، فیض کاشانی‌، میرداماد، حاج ملا هادی سبزواری و علامه طباطبایی‌. بی‌تردید مقام عرفانی امام‌(س) والا و قابل توجه است و روح لطیف عرفانی او با الطاف شعر درهم آمیخته و شعرهای عرفانی خوبی را ایجاد نموده است. صحنه عرفان همیشه شاعر پرور بوده است و هنرمندان بزرگی چون: حافظ‌، مولانا‌، عطار، سنایی، ابن عربی، ابن فارض را به ما معرفی کرده است‌.

اين آن‌چيزي است كه در فرهنگ ما سابقه دارد و به قولي شاعران شاگردان خدايند و «الشعراء تلاميذ رحمان» يا به قولي ديگر مي‌شود گفت «پيش و پسي بست صف كبريا/ پس شعرا آمد و پيش انبيا». شعر به نوعي تنه به شرع مي‌زند، در نتيجه نسبتي فراتاريخي وجود دارد كه زبان شعر زبان ازل و حقاني است و لذا چون با خيال هم آميخته مي‌شود به بالاترين

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/10/26 در ساعت : 23:16:3

بخش مورد نظر :سخن هفتهاز وارثان آب و خرد و روشنی
رضا اسماعیلی

من آفتاب بر لب بامم به من مگیر
شاید غروب کردم و سر بر نداشتم...

دو سال از خاموشی استاد مشفق کاشانی که بی هیچ اغراقی یکی از ستارگان پر فروغ آسمان شعر و ادب ایران بود گذشت. شاعری که در عرصه فرهنگ، طلایه دار زندگی و زایندگی بود و هماره با لهجه دلنشین شعر ما را به عید و امید فرا می خواند. از همین رو امروز بر ماست تا با بازخوانی آثار و واگویه فضایل و کرامات انسانی و اخلاقی او، چراغ نام و یادش را در سینه زمانه روشن نگاه داریم. با تاکید بر این نکته که یادکرد و ذکر خیر قله های سر به فلک کشیده ای چون او، بیش و پیش از آن که بر بزرگی آن اسوه های ادب و اخلاق و انسانیت بیافزاید، بر ادب پروری و حق شناسی ما که سالیانی با آن بزرگان هم قدم و همنفس بوده ایم، مُهر تایید می زند . این یادکرد ها، تکریم ها، و تجلیل ها نشانه آن است که ما به هویت فرهنگی خویش واقفیم و قدر و قیمت این گوهرهای بی بدیل را می دان

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/10/21 در ساعت : 15:31:23

بخش مورد نظر :سخن هفتهشاعران و نویسندگان کشورمان همچون سایر آحاد جامعه در پی در گذشت یار دیرین امام، انقلاب و رهبری در پیام ها و یادداشت هایی درگذشت ایشان را تسلیت گفتند:

¤ روایتگر صادق تاریخ
سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یادداشتی درباره رحلت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی می نویسد:
«از روزهای سخت مبارزه با رژیم ستمشاهی تا روزهای دشوار انقلاب و تثبیت نظام، از روزگار دفاع مقدس تا سال‌های سازندگی و ایام پس از آن، همواره دغدغه آن فقید حرکت در مسیر حفظ و نگهبانی از دستاوردهای انقلاب بود و در تمامی این ایام وفاداری به امام و رهبری در منش و روش او موج می‌زد. چنان‌که به تعبیر خود همچون پروانه‌ای بر گِرد شمع امام و رهبری می‌چرخید و عشق دیرین و ٥٠ ساله خود را به شیواترین نحو بیان می‌کرد. آیت‌الله روایتگر صادق تاریخ بود و عزم و اراده خویش را بر بیان صریح و بیطرفانه وقایع انقلاب و انتقال بی‌واسطه آن به نسل‌های بعدی گمارده بود.
اعتقاد راسخ او به مردم‌سالار

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/9/29 در ساعت : 13:43:3

بخش مورد نظر :سخن هفتهسنت ادبی، ادب سنتی
غلامرضا طریقی

دیری نمی گذرد از سال هایی که سنت های ادبی هنوز برقرار بودند. در هر شهر کوچکی انجمن جدی شعری بود و در هر انجمن، موسپید های جدی تری. دو سه سالی باید می رفتی و گوشه ای می نشستی تا یکی از آن موسپید کرده ها متوجه ات شود و بپرسد شعر می گویی؟ و تو با شرمی سرشار بگویی بله! همه ی آن پیرها الزاما شاعران بزرگی نبودند اما پیر بودند و بزرگ تر، و این در سال های دهه ی هفتاد هنوز اهمیت داشت.
بعد از سه چهار سال شاید یکی می گفت شعرت را بخوان. پیش از این مرحله اما تو اگر کشته مرده ی شعر نبودی، عطایش را به لقایش می بخشیدی و می رفتی به جای دیگری که راحت تر دیده شوی. دل می دادی به کار دیگری. اما اگر شعر در گوشت و استخوانت گزگز می کرد تحمل می کردی و می ماندی تا به مسکن مطلوبت برسی.
اگر می ماندی در طول آن سه سال می دیدی آنچه را باید ببینی. می آموختی آنچه را باید بیاموزی. می دیدی که بسیاری پیش از تو به سودای شکافتن سقف آسمان

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/9/17 در ساعت : 18:26:36

بخش مورد نظر :سخن هفتهاصول شعر و شاعری در شعر امروز
● طاهره صفارزاده

۱) شاعری پدیده ای ناگهانی نیست ؛ استعداد که ظاهر شد کوشش علمی و مطالعاتی ، تمرین در نوشتن و ثبت احساس و اندیشه ، ظهور الهامات را به تدریج فراهم می آورد.
۲) مطالعه و به حافظه سپردن اشعار آموزنده از قدیم و جدید با مضامین خداپرستی ، حق یاری ، انساندوستی ، خردستایی و عدالتخواهی ذهن را پشتوانه ای غنی می بخشد و بر ذوق و اراده ادبی شاعر جوان می افزاید
۳) جدا نگاه داشتن حرفه برای معیشت از حرفه ای عمل کردن در تخصص شعر و شاعری ، پدیداری هنر خالص و خلوص شاعر را سبب می شود.
۴) توقف هرچه کوتاهتر در مرحله بلوغ جسمانی و غلبه احساسات ـ که امری طبیعی است ـ مسیر را برای ورود اندیشه به دیار شعر هموار می کند.
۵) شعر، هنری غیروابسته است . تنها به یک قلم و چند صفحه کاغذ نیاز دارد، برخلاف هنرهایی همچون سینما که هنرمند کارگردان را به عوامل فراهم آورنده اثر از قبیل امکانات ، هزینه ، تحمل شرایط
همکارا

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/9/1 در ساعت : 11:42:9

بخش مورد نظر :سخن هفتهعلل آشفتگی وضع شعر معاصر (1)
طاهره صفارزاده

آنچه در پی می آید نوشتاری است از زنده یاد طاهره صفارزاده که پیش از این به صورت مکتوب منتشر نشده و برای نخستین بار در «سایت شاعران فارسی زبان» در دو بخش به چاپ می رسد.
*****
در گفت وگو ها اغلب از من درباره علل آشفتگی وضع شعر معاصر و دلایل بی رغبتی خوانندگان می پرسند. در پاسخ عموماً به سه علت اصلی بسنده کرده ام که عبارتند از:
۱) بحران هویّت در میان نسل کنونی، ناشی از گسست فرهنگی است و شاعر هم طبعاً از این بحران برکنار نمانده است .
۲) روی بردن به "پُست مدرن " بدون گذار آگاهانه از مرحله مدرن ، پدیدآورنده بحرانی دیگر در هنر شعر امروز شده است .
۳) کمبود و یا نبود نقد روشنگر بر اساس اصول شعر امروز.
پس وظیفه دانستم که با یادآوری معیارها در شعر و شاعری ، یادداشتی برای شاعران ِ در آغاز راه به مقصد شاعری و نیز آنها که در نیمه راه هستند فراهم آورم و در اختیار رسانه ها قرار دهم . با این ا

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/8/9 در ساعت : 9:29:25

بخش مورد نظر :سخن هفتهشعر انقلاب و جامعه انقلابی
كامران شرفشاهی

انقلاب اسلامی ایران همان گونه كه بر بسیاری از امور جامعه و حتی جهان تأثیر شگرف و غیرقابل انكاری بر جا نهاد، بر هنر و ادبیات نیز اثر گذاشته و دگرگونیها وتحولات چشمگیری را موجب شد.
شعر پس از پیروزی انقلاب، در واقع امتداد شعر شكوهمند پارسی است. شعری با پیشینه ای سترگ و سرشار از فراز و نشیب های فراوان، كه همواره با وجود تمامی موانع و مشكلات، راه خود را به سمت آینده باز كرده و هیچ گاه از تكاپو و حركت باز نایستاده است.
انقلاب از جهات متعددی بر ادبیات تأثیر گذاشت كه این تأثیر را می توان شامل محتوا و فرم دانست.
از حیث محتوا، انقلاب با شكستن فضای اختناق، شرایط مساعدی را پدید آورد تا شاعران بی هراس از زندان و شكنجه و تبعید، از دردها بگویند و چنان سطح آگاهی های عموم را ارتقا بخشید كه بازار شعرهای بی مایه ای را كه پیامی جز حدیث نفس نداشته اند و گاه تا حمله به بنیان های اخلاقی اجتماع پیش رفته و باورها

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/7/29 در ساعت : 6:46:57

بخش مورد نظر :سخن هفتهخوانشی تازه از یک شعر «حمیدرضا شکارسری»
رضا اسماعیلی

تو خاک می خوری بر دیوار
پیراهنت خاک می خورد در گنجه
خاک مرا می خورد در این اتاق.
(معمای پیراهن تو، حمیدرضا شکارسری، نشر الف، ۱۳۹۴، ص ۲۶ )

«پل والری» شاعر و نظریه ‌پرداز معروف فرانسوی، «نثر» را به راه رفتن و شعر را به «رقصیدن» تشبیه کرده است. چون هدف از راه رفتن رسیدن به مقصدی ست، حال آن که هدف از رقصیدن، درک لذت و زیبایی ست. بسیاری مقصود والری را از چنین مقایسه‌ای، «معناگریزی» در شعر تفسیر کرده‌اند، حال آن که مقصود او از بیان این مطلب به راستی چنین چیزی نبوده است.
چنین تعریفی در حوزه «شعر محض» مصداق پیدا می کند و برداشت درست تر آن است که بگوییم فرق نثر با شعر در این است که در نثر، معنا - پیش از نگارش - در ذهن نویسنده وجود دارد و او به وسیله کلمات معنا را به خواننده ابلاغ می‌کند، ولی در شعر - پیش از سرودن - معنا وجود ندارد. شاعر با فراخوان خیال، کلمات را به همنشینی

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/7/19 در ساعت : 13:13:22

بخش مورد نظر :سخن هفته«حماسه حسینی»
رضا اسماعیلی

با تامل و بازخوانی شعارها و رجزهای اصیل عاشورایی از قبیل : «هَيْهَاتَ‏ مِنَّا الذِّلَّه»، «فَإِنِّي لا أَرَى الْمَوْتَ إِلَّا سَعَادَةً وَ الْحَيَاةَ مَعَ الظَّالِمِينَ إِلَّا بَرَماً»، «موت فی عز خیرٌ من حیاة فی ذلّ»، «إنّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الإصلاحِ فی أمّةِ جَدّی»، و ...که از حضرت اباعبدالله (ع) برای ما به یادگار مانده است، بی هیچ تردیدی می توان نتیجه گرفت که قیام عاشورا پیش و بیش از آن که یک مصیبت و عزا باشد، قیام با شکوهی ست که از بطن آن حماسه ای بی بدیل و جاودان متولد شده است. از همین روست که حضرت زینب (س) در توصیف این واقعه با کمال سربلندی و افتخار می گوید : «والله ما رایت الا جمیلا». و این یعنی انکار شکست، و به تماشا گذاشتن تصویر پیروزی از واقعه کربلا . چرا که اگر قیام عاشورا در ذهن و زبان حضرت زینب تنها یک شکست و مصیبت بود، به زبان آوردن چنین جمله ای محلی از اعراب نداشت. چنان که استاد شهید آیت الله مط

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/7/15 در ساعت : 6:46:40

بخش مورد نظر :سخن هفتهبا شاعران و ذاکران اهل بیت
مقام معظم رهبری

ما در مشهد یک منبریِ معروفی داشتیم- خدا او را رحمت کند- مال پنجاه سال قبل است؛ مرحوم رکن الواعظین. او منبر می‌رفت و مردم پای منبر روضه‌خوانی او مثل ابر بهار گریه می‌کردند؛ در حالی که خودش هم بارها می‌گفت من اسم نیزه و خنجر نمی‌آورم. واقعاً هم نمی‌آورد؛ بنده دهها منبر از او دیده بودم. حادثه را آن‌چنان هنرمندانه تصویر می‌کرد که مجلس را منقلب می‌ساخت؛ بدون اینکه بگوید «کشتند»، بدون اینکه بگوید «تیر زدند»، بدون اینکه بگوید «شمشیر چنین زدند» یا «خنجر چنین زدند»؛ این‌ها را نمی‌گفت. می‌توان با شیوه‌‌های هنرمندانه، روضه‌خوانیِ خوب کرد و گریاند.

یک قسم منبر هم مربوط به مدایح و مراثی اهل بیت (علیهم‌السّلام) است. البته ما در باب مرثیه‌‌خوانی حرف های زیادی داریم. بارها هم ما توی همین جلسه به شما مداح‌های‌ عزیز عرض کردیم، جاهای دیگر هم گفتیم که در مرثیه‌‌خوانی بایستی به صدق واقعه پایبند بود. درست است که

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/7/5 در ساعت : 9:34:12

بخش مورد نظر :سخن هفتهخوانش غزلی از خدابخش صفادل:
آلبوم، فیلمنامه ای شاعرانه
رضا اسماعیلی

رفته بوديم شبي سمت حرم يادت هست
خواستم مثل كبوتر بپرم يادت هست
توي اين عكس به جا مانده عصا دستم نيست
پيش از آن حادثه پاي دگرم يادت هست
رنگ و رو رفته ترين تاقچه ي خانه ي ما
مهر و تسبيح و كتاب پدرم يادت هست
خانه ي كوچك مان كاه گلي بود، جنون
در همان خانه شبي زد به سرم يادت هست
قصد كردم كه بگيرم نفس دشمن را
و جگر گاه ستم را بدرم يادت هست
خواهر كوچك من تند قدم بر مي داشت
گريه مي كرد كه او را ببرم يادت هست
گريه مي كرد در آن لحظه، عروسك مي خواست
قول دادم كه برايش بخرم، يادت هست
راستي شاعر همسنگر مان اسمش بود ... ؟
اسم او رفته چه حيف از نظرم ! يادت هست
شعر هايش همه از جنس كبوتر، باران
دير گاهي است از او بي خبرم يادت هست
آن شب شوم، شب مرده، شب درد انگيز
آن شب شوم كه خون شد جگرم يادت هست
توي اروند، در

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/6/29 در ساعت : 12:26:29

بخش مورد نظر :سخن هفتهکمی تا قسمتی شعر و ادب
علیرضا حیدری

و حالا سال‌شمار ایرانی در نیمه اول سال دو مناسبت دارد که هر دو مرتبط با ادبیات است. بیست و پنجم اردیبهشت که تا به حال روز بزرگداشت فردوسی بود و از این پس ، هم روز فردوسی است و هم روز بزرگداشت زبان فارسی و بیست و هفتم شهریور که سال هاست هم روز بزرگداشت شهریار است و هم روز شعر و ادب فارسی. ماجرای روز شعر و ادب در روز بزرگداشت شهریار سال ها محل بحث بود و در مورد این نامگذاری اختلاف نظرهایی وجود داشت و برخی از اهل ادب و مجامع ادبی از این که مشورتی با جامعه ادبی نشده بود گلایه و انتقاد داشتند که البته به جایی نرسید و این روز تثبیت شد. اما از امسال اتفاق دیگری رخ داد و آن افزودن روز زبان فارسی به روز بزرگداشت فردوسی است. بی گمان بحث های انحرافی در این ماجرا خیلی شایسته نیست و باید برای این دو روز برنامه ها یی متناسب و رویکردی مشخص تعریف شود تا هرکدام به تنهایی در بزرگداشت ادبیات سهمی داشته باشند. به طور مشخص این

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/6/19 در ساعت : 16:4:45

بخش مورد نظر :سخن هفتهخوانش غزلی از «مطهره عباسیان»
رضا اسماعیلی

هوا صاف است... مشغولند دهباشان به دهباشي
و چوپانان به چوپاني، كشاورزان به سمپاشي
كسي انگار يادش نيست، اينجا جاي تو خالي ست
و قصر انتظارت هست در حال فروپاشي
كسي ديگر نمي ترسد كه هر شب بادهاي مست
رها هستند بين كوچه ها سرگرم عياشي
ولي نه... آن طرف تر، پشت پرچين هاي پاييزي
نسيم آماده است آيد به پابوس تو فراشي
خبر مي آورد "باباخبر" از روزهايي كه
نمي ترسند گنجشكان دگر از حوض نقاشي
به زودي مي رسي با بقچه اي از ياس در دستت
به ياد مادرت در كوچه هامان ياس مي پاشي
به زودي مي رسي... تا پيش از آن هر شب دعاگويم
سلامت باشي اي خورشيد دل ها هركجا باشي

کار شاعر نه تقلید از طبیعت، بلکه خلق و آفرینش دنیایی جدید به مدد مهندسی کلمات است . دنیایی مبتنی بر «نگاه نو» و درک شاعرانه از هستی .
غزل «انتظار» مطهره عباسیان نمونه ای موفق و خوش ساخت از غزل نیمایی ست.

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/6/16 در ساعت : 0:29:30

بخش مورد نظر :سخن هفتهبا شاعران اولوالعزم !
سعیدبیابانکی

ظاهرا چاپ کردن کتاب آن هم کتاب شعر و داستان و این اواخر قالب مجعولی به نام «دلنوشته» یک جورهایی مد شده و ظاهرا قرار هم نیست به زودی این اتفاق مبارک از مُد بیفتد. انگار هر کسی بر و رویی دارد و برو بیایی لزوما باید شاعر هم باشد . ما که هر چه پیکره و تندیس و نگاره از شاعران بزرگ این مملکت دیده ایم هیچ کدام برو رو که نداشته اند هیچ، برو بیای چندانی هم از این جماعت جایی ثبت نشده است. من نمی فهمم اگر ملت «اولوالعزم» نباشند به جایی بر می خورد ؟ این مدت هر جا به مهمانی رفته ام چند کتاب با امضای شاعر هدیه گرفته ام . کتاب هایی که فقط نفرین درختان زبان بسته را پشت سر دارد و هیچ. به هر حال این ذات آدمی است که حتما می خواهد خود را فرهیخته جلوه دهد و اهل فضل و صاحب امضا و احتمالا دارای سبک. بگذریم...

روزگاری اگر برای خرید یک کتاب خوب یا باید به نام شاعر یا ناشر اعتماد می کردیم یا نهایتا نظر یک منتقد برایمان مهم بود

....

ادامه مطلب

11
کلیه حقوق این سایت محفوظ است ، طراح و برنامه نویس : علیرضارضایی