ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار

۞ :: سی‌وچهارمین نشست «كبوتران مسجد دوردست» برگزار شد

۞ :: دبیران علمی مهرواره شعر و داستان سوره تعیین شدند

۞ :: شب شعر آئینی«گلستانه» در روزهای پایانی رمضان

۞ :: مقالات و گفتگو درباره شعر امروز در تازه‌ترین کتاب مصطفی علی‌پور

۞ :: بهترین مدایح علوی از نظر محمدرضا شفیعی کدکنی

۞ :: اختصاصی : تمدیدفراخوان بیست و سومین جشنواره ملی شعر رضوی

۞ :: توجه مردم هندوستان به ادبیات دفاع مقدس در سال‌های اخیر

۞ :: فراخوان سراسری شعر «رقص شمشیر جاهلی» اعلام شد

۞ :: درباره شعر و شاعری «محمود اکرامی فر»

۞ :: یادداشت/ رضا اسماعیلی: چرخه وارونه و معیوب تولید شعر آیینی

۞ :: در آیین رونمایی ترجمه كتاب «هیروشیما طور دیگری زیباست» عنوان شد:

۞ :: سعیدی راد در گفت‌وگو با فارس: سایت پارسی‌زبانان مورد توجه رهبر انقلاب

۞ :: رهبر انقلاب در دیدار جمعی از شعرا در شام میلاد امام حسن مجتبی علیه‌السلام

۞ :: برگزاری مراسم سالگرد درگذشت حمید سبزواری در زادگاهش

۞ :: اظهار تعجب استاد هندی از توجه رهبری به شعر

۞ :: روایت سعیدی‌راد از دیدار شاعران با مقام معظم رهبری

۞ :: روایت شاعر جوان از دیدارهای نیمه رمضان

۞ :: در آستانه دیدار شاعران با رهبر انقلاب

۞ :: قزوه در گفت‌وگو با فارس خبر داد

۞ :: در آیین رونمایی از آثار مجتبی رحماندوست به زبان اردو عنوان شد
تاریخ ارسال :1396/3/31 در ساعت : 13:6:41

بخش مورد نظر :سخن هفتهآزادیِ مطلق، در کمالِ تقید!
محمدرضا شفیعی کدکنی

در هر پدیده‌ی هنری که از نمطِ عالیِ خود باشد، بی‌گمان، حالتی پارادوکسی وجود دارد: عبور از محال، رفتن به سوی دست نایافتنی‌ها، پذیرفتن و در عین حال نپذیرفتن.
در یک کلمه: آزادیِ مطلق، در کمالِ تقید! یعنی همان (سهل و ممتنع). قدما این اصطلاحِ (سهل و ممتنع) را با تأملِ بسیار و نبوغ خود شکل داده‌اند و در هیچ زبان دیگری در حوزه‌ی بوطیقا کلمه‌ای که دقیقا برابر سهل وممتنع بتواند قرار بگیرد وجود ندارد.
تی اس الیوت می‌گوید:«شعر خوب شعری‌ست که هر کس آن را بخواند بگوید من هم اگر می‌خواستم بگویم، همین را می‌گفتم، اما از عهده‌ی آن بر نمی‌آمدم.»
در جوهرِ تمامِ شاهکارهای هنری، این پارادوکسِ دست یافتن به محال وجود دارد: اجتماعِ نقیضینِ «آزادی و تقید». از یک سوی پذیرفتنِ اصول و لوازمِ ساخت و صورت‌ها و آنچه «فرم» را سامان می‌دهد، و از سوی دیگر، عبور در کمالِ آزادی. هرچه موانع بیشتر باشد و عبور از این موان

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/3/27 در ساعت : 16:4:24

بخش مورد نظر :سخن هفتهدین قرآن، دین بی شاخ و برگ
محمد کاظم کاظمی

به نظر من یکی از چیزهایی که نسل جوان ما را از تعالیم و آموزه‌های دینی بیزار ساخته است، شاخ و برگ‌هایی است که گروهی از متولیان دین برای مقدس‌تر ساختن آن به این تعالیم و وقایع می‌دهند.
گویا این دسته از متولیان دین تصور می‌کرده‌اند که دین هرچه از نظر کرامت و معجزه و خرق عادت فربه‌تر باشد، دوست‌داشتنی‌تر است. البته شاید برای مردم قدیم که با علوم و دانش‌های روز بیگانه بودند و همه چیز را سرشار از اعجاز و کرامت دوست داشتند، همین طور هم بود. این همه افسانه‌ای که برای حضرت علی(ع) ساخته شده و حتی بستن بند بامیان را هم به ایشان نسبت می‌دهند، ناشی از همین رویکرد است.
ولی باید پذیرفت که انسان امروز پرسشگر است و با هر خرق عادت و معجزه‌ای که برایش طرح شود، یک علامت سؤال هم در ذهنش ایجاد می‌شود که این خرق عادت چگونه رخ داد، در حالی که وقوع آن گاهی عقلانی و منطقی نیست.
من مخالف معجزه نیستم و به همه معجزاتی

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/2/26 در ساعت : 9:39:39

بخش مورد نظر :سخن هفتهمقام معظم رهبری و «زبان پارسی»

«مسئولین‌ فرهنگی‌ باید عمیق‌ترین‌ و بهترین‌ کارآیی‌ و صائب‌ترین‌ تدبیر را داشته‌ باشند که‌ ترویج‌ زبان‌ فارسی‌ یکی‌ از بهترین‌ کارهاست‌.»
«زبان فارسی کلمه طیبه‌ای است و اصل ثابتی دارد و انتظار می‌رود که روز به روز پیشرفت کند و جهانیان بتوانند از این زبان استفاده‌های فراوانی را به عمل آورند.»
«امروز متأسفانه زبان واقعاً در حال انحطاط است. در حالی که منابع زبان فارسی ما همچنان محفوظ است، اما آدم می بیند که زبانی که در اختیار نویسنده و گوینده و خبرده و حتّی شاعر و ادیب و کتاب ‌نویس و امثال این هاست، به شکل بسیار بدی مطرح می شود؛ و آن وقت این زبان قابل صدور نیست. ما باید بدانیم که وقتی این زبان از وطن خودش دور شد و به کشور بیگانه رفت، پاره‌یی شکستگی ها در آن به وجود خواهد آمد؛ باید فکر آن را بکنیم، این‌ جا مستحکم درستش بکنیم، که در آن‌جا اقلاً چیزی از آن باقی بماند.»
«نمی دانم از هند و پاکستان و مصر و ترکیه

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/2/12 در ساعت : 23:8:55

بخش مورد نظر :سخن هفتهقصه‌ی ناتمام شعر
غلامرضا طریقی

قصه‌ی «عفیف باختری» شروع نشده به پایان رسید. حداقل برای من که شعر او را تازه شناخته بودم چنین شد. همین دوسه ماه قبل در پروسه‌ی داوری جشنواره‌ی شعر فجر در بخش افغانستان، با کتاب او آشنا شده بودم. بعضی شعرها برقی دارد که مخاطب را می‌گیرد. اصلا بگذارید جمله‌ام را اصلاح کنم. شعر برقی دارد که مخاطب را می‌گیرد. نوشته‌ای که نتواند جرقه‌ای در دل خواننده بزند هرچه باشد شعر نیست. ترتیبی از کلمات است که چرخی می‌زند و از منظر مخاطب دور می‌شود. آنقدر دور که برای همیشه به فراموشی سپرده می‌شود.
شعر عفیف اما اینگونه نبود. راست این که همان وقت به ذهنم رسید چرا شاعری با این میزان از توانایی گاهی اینقدر ریسک کرده؟ چرا گاهی…. اما با وجود همه‌ی این “اما”ها نوشته‌های او شعر بود. شعری که می توانست یقه‌ی مخاطب را بگیرد. من هیچ سابقه‌ای از او در ذهنم نداشتم و شاید همین او را برایم قابل توجه‌تر کرده بود. کتاب عفیف یکی از انتخاب های قطع

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/1/20 در ساعت : 22:49:26

بخش مورد نظر :سخن هفتهادبیّات تعلیمی و اخلاق ما ایرانیان
محمدرضا ترکی

ادبیّات تعلیمی به معنی ادبیّات اخلاق گرا نوع غالب در ادبیّات فارسی است و همواره سخنوران ادب فارسی حتی در آفرینش مضامین حماسی و غنائی هم نهایتاً به اخلاق و آموختن آن توجّه داشته‌اند.

در این میان برخی که عادت دارند همه چیز را واژگونه ببینند و همگان را بر کیش خود بپندارند، گرایش اخلاقی موجود در متون کهن فارسی را نشانۀ رواج بی‌اخلاقی در جامعه ما از گذشته تا کنون می‌پندارند و می‌گویند: اگر ما ملّتی بی‌اخلاق نبودیم این همه ادبیّات تعلیمی برای اصلاح اخلاق ما نوشته نمی‌شد و امثال سعدی آن همه از خوبی اخلاقیّات برای ما سخن نمی‌گفتند!

این استدلال مغالطه‌آمیز مثل آن است که کسی مثلاً گرایش سینمای هند به مضامین عاطفی و گریه‌آور را علامت قسیّ‌ّالقلب بودن و خشونت ذاتی هندی‌ها بداند و بگوید اگر هندی‌ها آدم‌های خشن و بی‌رحمی نبودند لازم نبود این‌همه فیلم گریه‌دار برای تلطیف عواطف آن‌ها ساخته شود؛

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1396/1/7 در ساعت : 10:49:8

بخش مورد نظر :سخن هفتهبهاريه و نوروزيه در ادب و فرهنگ ايراني
کوروش کمالی سروستانی

بهار، فصل رويش و شكوفايي است. بهار رستاخيز طبيعت است بهار نوزايي جهان و زيبايي رشك‌آور كوه و دشت و دمن و باغ و راغ. بهار آغاز سال ايراني است و اين همه زيبايي و حكمت، در ذهن و زبان و آثار شاعران ايران، آفرينش‌هاي ماندگاري خلق كرده كه «بهاريه» خوانده مي‌شود. «بهاريه» وصف بهار است و يكي از پربسامدترين سروده‌هاي شعر فارسي از قرن چهارم تاكنون. اگرچه اولين «بهاريه» ماندگار در تاريخ شعر فارسي را قصيده‌اي از رودكي با مطلع:
«آمد بهار خرّم با رنگ و بوي و طيب
با صد هزار نزهت و آرايش عجيب»
مي‌شناسند، اما بهاريه تنها در قصيده محدود نماند و در قالب‌هاي ديگر شعر فارسي از جمله غزل، مثنوي، شعر نيمايي و سپيد نيز خود را در دوران هزار سالة شعر فارسي به رخ مي‌كشد. در قرن چهارم و پنجم در آثار شاعران سبك خراساني وصف طبيعت و زيبايي‌هاي آن، درخشش جاودانه‌اي يافته‌اند.

مسمط‌هاي منوچهري، قص

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/12/22 در ساعت : 11:22:34

بخش مورد نظر :سخن هفتهمردمی ترین شعر پارسی
لیلا کردبچه

دوران جنگ تحمیلی، جنگ هشت‌ساله ایران و عراق، دفاع مقدس از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب، دفاع مقدس از تمامیت ارضی، دفاع مقدس از مردم، و درنهایت شهادت در راه دفاع از این آرمان‌ها و ارزش‌ها و مردم و تمامیت ارضی، مضامینی هستند که از دوره تاریخی خاصی به‌بعد، مهم‌ترین و پررنگ‌ترین دغدغه شعر متعهد و ارزشی فارسی را شکل داده‌اند و توانسته‌اند نحله شعری خاصی نیز به‌وجود بیاورند که مهم‌ترین ویژگی آن در حوزه مضمون، همین تعهد به آرمان‌ها و ارزش‌های انسانی است، و اگرچه در حوزه سبک و زبان و ساختار و... فصل ممیزهای آشکاری با دیگر نحله‌های شعریِ چند دهه اخیر دارد، امّا تفاوت در حوزه مضمون و اندیشه است که بسترساز دیگر تفاوت‌های آن در دیگر حوزه‌ها شده است.

شاید بتوان شعری را که برای مقام شهادت، به‌عنوان عالی‌ترین مقامِ برآمده از بستر دفاع مقدس سروده شده، دست‌کم در برهه تاریخی خاصی، مردمی‌ترین شعر فارسی دانست؛ چراکه پ

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/12/8 در ساعت : 11:45:43

بخش مورد نظر :سخن هفته«ظلم ستیزی»،با پیوند شعر آیینی و انقلاب
رضا اسماعیلی

مقام معظم رهبری در دیدار اخیری که با شاعران و ذاکران خاندان رسالت (علیهم السلام) داشتند، مثل همیشه بر نکاتی عمیق و قابل تامل دست گذاشتند. مطالبات رهبر انقلاب از شاعران و ذاکران را می توان در سه محور زیر خلاصه کرد:

1 – نگاه معقول و منطقی به دین، پرهیز از برداشت های عامیانه و سطحی و بیان مسائل جعلی و توهمی
2 – تبیین سبک زندگی ایرانی – اسلامی
3 - تاکید مجدد بر پیوند «شعر آیینی» با «شعر انقلاب»

یکی از محورهای مهم بیانات رهبر انقلاب، توصیه اکید به امانتداری در شعر دینی و آیینی است. ایشان در دیدار اخیرشان نیز فرمودند:«مدح و مصیبت ائمه (علیهم‌السلام) بخش مهمی از شعر دینی است، اما در این بخش باید سخنان معقول، منطقی و برخاسته از نگاه و سلیقه‌ی درست به‌ کار برده شود و از برداشت‌های عامیانه و سطحی، و بیان مسائل جعلی و توهمی پرهیز شود.»

امین شعر انقلاب ط

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/12/5 در ساعت : 23:40:6

بخش مورد نظر :سخن هفتهتنهایی عاشقانه
سهراب سپهری

«تنهایی من عاشقانه بود. نقاشی عبادت من بود. من شوریده بودم و شوریدگی ام تکنیک نداشت.
روی بام کاهگلی می نشستم و آمیختگی غروب را با sensuality بام های گنبدی شهر تماشا می کردم. به سادگی مجذوب می شدم. و در این شیفتگی ها خشونت خط نبود. برق فلز نبود. درام اندام های انسان نبود. نقاشی من فساد میوه را از خود می راند. ثقل سنگ را می گرفت. شاخه نقاشی من دستخوش آفت نبود. آدم نقاشی من عطسه نمی کرد.

راستی چه دیر به ارزش نقصان پی بردم و اعتبار فساد را در یافتم.

زندگی من آرام می گذشت. اتفاقی نمی افتاد. دگرگونی های من پنهانی بود. با دوستان قدیم-یاران دبیرستانی-به شکار می رفتیم. آنقدر زود از خواب پا می شدیم که سپیده دم را در آبادیهای دور تجربه می کردیم. ما فرزندان وسعت ها بودیم. سطوح بزرگ را می ستودیم. در نفس فصل روان می شدیم. شنزار ها فروتنی می آموختند. جایی که افق بود نمی شد فروتن نبود. زیر آفتاب سوزان می رفتیم

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/11/12 در ساعت : 11:12:59

بخش مورد نظر :سخن هفتهنگاهی اجمالی به شعر امام(ره)
پرویز عباسی داکانی

امام خمینی‌(س) را باید در شمار علمایی دانست که به شاعری نیز پرداخته‌اند، علمایی چون: خواجه نصیر الدین طوسی، ابن سینا، ملاصدرا، شیخ بهایی، فیض کاشانی‌، میرداماد، حاج ملا هادی سبزواری و علامه طباطبایی‌. بی‌تردید مقام عرفانی امام‌(س) والا و قابل توجه است و روح لطیف عرفانی او با الطاف شعر درهم آمیخته و شعرهای عرفانی خوبی را ایجاد نموده است. صحنه عرفان همیشه شاعر پرور بوده است و هنرمندان بزرگی چون: حافظ‌، مولانا‌، عطار، سنایی، ابن عربی، ابن فارض را به ما معرفی کرده است‌.

اين آن‌چيزي است كه در فرهنگ ما سابقه دارد و به قولي شاعران شاگردان خدايند و «الشعراء تلاميذ رحمان» يا به قولي ديگر مي‌شود گفت «پيش و پسي بست صف كبريا/ پس شعرا آمد و پيش انبيا». شعر به نوعي تنه به شرع مي‌زند، در نتيجه نسبتي فراتاريخي وجود دارد كه زبان شعر زبان ازل و حقاني است و لذا چون با خيال هم آميخته مي‌شود به بالاترين مرات

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/11/12 در ساعت : 11:12:53

بخش مورد نظر :سخن هفته
نگاهی اجمالی به شعر امام(ره)
پرویز عباسی داکانی

امام خمینی‌(س) را باید در شمار علمایی دانست که به شاعری نیز پرداخته‌اند، علمایی چون: خواجه نصیر الدین طوسی، ابن سینا، ملاصدرا، شیخ بهایی، فیض کاشانی‌، میرداماد، حاج ملا هادی سبزواری و علامه طباطبایی‌. بی‌تردید مقام عرفانی امام‌(س) والا و قابل توجه است و روح لطیف عرفانی او با الطاف شعر درهم آمیخته و شعرهای عرفانی خوبی را ایجاد نموده است. صحنه عرفان همیشه شاعر پرور بوده است و هنرمندان بزرگی چون: حافظ‌، مولانا‌، عطار، سنایی، ابن عربی، ابن فارض را به ما معرفی کرده است‌.

اين آن‌چيزي است كه در فرهنگ ما سابقه دارد و به قولي شاعران شاگردان خدايند و «الشعراء تلاميذ رحمان» يا به قولي ديگر مي‌شود گفت «پيش و پسي بست صف كبريا/ پس شعرا آمد و پيش انبيا». شعر به نوعي تنه به شرع مي‌زند، در نتيجه نسبتي فراتاريخي وجود دارد كه زبان شعر زبان ازل و حقاني است و لذا چون با خيال هم آميخته مي‌شود به بالاترين

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/10/26 در ساعت : 23:16:3

بخش مورد نظر :سخن هفتهاز وارثان آب و خرد و روشنی
رضا اسماعیلی

من آفتاب بر لب بامم به من مگیر
شاید غروب کردم و سر بر نداشتم...

دو سال از خاموشی استاد مشفق کاشانی که بی هیچ اغراقی یکی از ستارگان پر فروغ آسمان شعر و ادب ایران بود گذشت. شاعری که در عرصه فرهنگ، طلایه دار زندگی و زایندگی بود و هماره با لهجه دلنشین شعر ما را به عید و امید فرا می خواند. از همین رو امروز بر ماست تا با بازخوانی آثار و واگویه فضایل و کرامات انسانی و اخلاقی او، چراغ نام و یادش را در سینه زمانه روشن نگاه داریم. با تاکید بر این نکته که یادکرد و ذکر خیر قله های سر به فلک کشیده ای چون او، بیش و پیش از آن که بر بزرگی آن اسوه های ادب و اخلاق و انسانیت بیافزاید، بر ادب پروری و حق شناسی ما که سالیانی با آن بزرگان هم قدم و همنفس بوده ایم، مُهر تایید می زند . این یادکرد ها، تکریم ها، و تجلیل ها نشانه آن است که ما به هویت فرهنگی خویش واقفیم و قدر و قیمت این گوهرهای بی بدیل را می دان

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/10/21 در ساعت : 15:31:23

بخش مورد نظر :سخن هفتهشاعران و نویسندگان کشورمان همچون سایر آحاد جامعه در پی در گذشت یار دیرین امام، انقلاب و رهبری در پیام ها و یادداشت هایی درگذشت ایشان را تسلیت گفتند:

¤ روایتگر صادق تاریخ
سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یادداشتی درباره رحلت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی می نویسد:
«از روزهای سخت مبارزه با رژیم ستمشاهی تا روزهای دشوار انقلاب و تثبیت نظام، از روزگار دفاع مقدس تا سال‌های سازندگی و ایام پس از آن، همواره دغدغه آن فقید حرکت در مسیر حفظ و نگهبانی از دستاوردهای انقلاب بود و در تمامی این ایام وفاداری به امام و رهبری در منش و روش او موج می‌زد. چنان‌که به تعبیر خود همچون پروانه‌ای بر گِرد شمع امام و رهبری می‌چرخید و عشق دیرین و ٥٠ ساله خود را به شیواترین نحو بیان می‌کرد. آیت‌الله روایتگر صادق تاریخ بود و عزم و اراده خویش را بر بیان صریح و بیطرفانه وقایع انقلاب و انتقال بی‌واسطه آن به نسل‌های بعدی گمارده بود.
اعتقاد راسخ او به مردم‌سالار

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/9/29 در ساعت : 13:43:3

بخش مورد نظر :سخن هفتهسنت ادبی، ادب سنتی
غلامرضا طریقی

دیری نمی گذرد از سال هایی که سنت های ادبی هنوز برقرار بودند. در هر شهر کوچکی انجمن جدی شعری بود و در هر انجمن، موسپید های جدی تری. دو سه سالی باید می رفتی و گوشه ای می نشستی تا یکی از آن موسپید کرده ها متوجه ات شود و بپرسد شعر می گویی؟ و تو با شرمی سرشار بگویی بله! همه ی آن پیرها الزاما شاعران بزرگی نبودند اما پیر بودند و بزرگ تر، و این در سال های دهه ی هفتاد هنوز اهمیت داشت.
بعد از سه چهار سال شاید یکی می گفت شعرت را بخوان. پیش از این مرحله اما تو اگر کشته مرده ی شعر نبودی، عطایش را به لقایش می بخشیدی و می رفتی به جای دیگری که راحت تر دیده شوی. دل می دادی به کار دیگری. اما اگر شعر در گوشت و استخوانت گزگز می کرد تحمل می کردی و می ماندی تا به مسکن مطلوبت برسی.
اگر می ماندی در طول آن سه سال می دیدی آنچه را باید ببینی. می آموختی آنچه را باید بیاموزی. می دیدی که بسیاری پیش از تو به سودای شکافتن سقف آسمان

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/9/17 در ساعت : 18:26:36

بخش مورد نظر :سخن هفتهاصول شعر و شاعری در شعر امروز
● طاهره صفارزاده

۱) شاعری پدیده ای ناگهانی نیست ؛ استعداد که ظاهر شد کوشش علمی و مطالعاتی ، تمرین در نوشتن و ثبت احساس و اندیشه ، ظهور الهامات را به تدریج فراهم می آورد.
۲) مطالعه و به حافظه سپردن اشعار آموزنده از قدیم و جدید با مضامین خداپرستی ، حق یاری ، انساندوستی ، خردستایی و عدالتخواهی ذهن را پشتوانه ای غنی می بخشد و بر ذوق و اراده ادبی شاعر جوان می افزاید
۳) جدا نگاه داشتن حرفه برای معیشت از حرفه ای عمل کردن در تخصص شعر و شاعری ، پدیداری هنر خالص و خلوص شاعر را سبب می شود.
۴) توقف هرچه کوتاهتر در مرحله بلوغ جسمانی و غلبه احساسات ـ که امری طبیعی است ـ مسیر را برای ورود اندیشه به دیار شعر هموار می کند.
۵) شعر، هنری غیروابسته است . تنها به یک قلم و چند صفحه کاغذ نیاز دارد، برخلاف هنرهایی همچون سینما که هنرمند کارگردان را به عوامل فراهم آورنده اثر از قبیل امکانات ، هزینه ، تحمل شرایط
همکارا

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/9/1 در ساعت : 11:42:9

بخش مورد نظر :سخن هفتهعلل آشفتگی وضع شعر معاصر (1)
طاهره صفارزاده

آنچه در پی می آید نوشتاری است از زنده یاد طاهره صفارزاده که پیش از این به صورت مکتوب منتشر نشده و برای نخستین بار در «سایت شاعران فارسی زبان» در دو بخش به چاپ می رسد.
*****
در گفت وگو ها اغلب از من درباره علل آشفتگی وضع شعر معاصر و دلایل بی رغبتی خوانندگان می پرسند. در پاسخ عموماً به سه علت اصلی بسنده کرده ام که عبارتند از:
۱) بحران هویّت در میان نسل کنونی، ناشی از گسست فرهنگی است و شاعر هم طبعاً از این بحران برکنار نمانده است .
۲) روی بردن به "پُست مدرن " بدون گذار آگاهانه از مرحله مدرن ، پدیدآورنده بحرانی دیگر در هنر شعر امروز شده است .
۳) کمبود و یا نبود نقد روشنگر بر اساس اصول شعر امروز.
پس وظیفه دانستم که با یادآوری معیارها در شعر و شاعری ، یادداشتی برای شاعران ِ در آغاز راه به مقصد شاعری و نیز آنها که در نیمه راه هستند فراهم آورم و در اختیار رسانه ها قرار دهم . با این ا

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/8/9 در ساعت : 9:29:25

بخش مورد نظر :سخن هفتهشعر انقلاب و جامعه انقلابی
كامران شرفشاهی

انقلاب اسلامی ایران همان گونه كه بر بسیاری از امور جامعه و حتی جهان تأثیر شگرف و غیرقابل انكاری بر جا نهاد، بر هنر و ادبیات نیز اثر گذاشته و دگرگونیها وتحولات چشمگیری را موجب شد.
شعر پس از پیروزی انقلاب، در واقع امتداد شعر شكوهمند پارسی است. شعری با پیشینه ای سترگ و سرشار از فراز و نشیب های فراوان، كه همواره با وجود تمامی موانع و مشكلات، راه خود را به سمت آینده باز كرده و هیچ گاه از تكاپو و حركت باز نایستاده است.
انقلاب از جهات متعددی بر ادبیات تأثیر گذاشت كه این تأثیر را می توان شامل محتوا و فرم دانست.
از حیث محتوا، انقلاب با شكستن فضای اختناق، شرایط مساعدی را پدید آورد تا شاعران بی هراس از زندان و شكنجه و تبعید، از دردها بگویند و چنان سطح آگاهی های عموم را ارتقا بخشید كه بازار شعرهای بی مایه ای را كه پیامی جز حدیث نفس نداشته اند و گاه تا حمله به بنیان های اخلاقی اجتماع پیش رفته و باورها

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/7/29 در ساعت : 6:46:57

بخش مورد نظر :سخن هفتهخوانشی تازه از یک شعر «حمیدرضا شکارسری»
رضا اسماعیلی

تو خاک می خوری بر دیوار
پیراهنت خاک می خورد در گنجه
خاک مرا می خورد در این اتاق.
(معمای پیراهن تو، حمیدرضا شکارسری، نشر الف، ۱۳۹۴، ص ۲۶ )

«پل والری» شاعر و نظریه ‌پرداز معروف فرانسوی، «نثر» را به راه رفتن و شعر را به «رقصیدن» تشبیه کرده است. چون هدف از راه رفتن رسیدن به مقصدی ست، حال آن که هدف از رقصیدن، درک لذت و زیبایی ست. بسیاری مقصود والری را از چنین مقایسه‌ای، «معناگریزی» در شعر تفسیر کرده‌اند، حال آن که مقصود او از بیان این مطلب به راستی چنین چیزی نبوده است.
چنین تعریفی در حوزه «شعر محض» مصداق پیدا می کند و برداشت درست تر آن است که بگوییم فرق نثر با شعر در این است که در نثر، معنا - پیش از نگارش - در ذهن نویسنده وجود دارد و او به وسیله کلمات معنا را به خواننده ابلاغ می‌کند، ولی در شعر - پیش از سرودن - معنا وجود ندارد. شاعر با فراخوان خیال، کلمات را به همنشینی

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/7/19 در ساعت : 13:13:22

بخش مورد نظر :سخن هفته«حماسه حسینی»
رضا اسماعیلی

با تامل و بازخوانی شعارها و رجزهای اصیل عاشورایی از قبیل : «هَيْهَاتَ‏ مِنَّا الذِّلَّه»، «فَإِنِّي لا أَرَى الْمَوْتَ إِلَّا سَعَادَةً وَ الْحَيَاةَ مَعَ الظَّالِمِينَ إِلَّا بَرَماً»، «موت فی عز خیرٌ من حیاة فی ذلّ»، «إنّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الإصلاحِ فی أمّةِ جَدّی»، و ...که از حضرت اباعبدالله (ع) برای ما به یادگار مانده است، بی هیچ تردیدی می توان نتیجه گرفت که قیام عاشورا پیش و بیش از آن که یک مصیبت و عزا باشد، قیام با شکوهی ست که از بطن آن حماسه ای بی بدیل و جاودان متولد شده است. از همین روست که حضرت زینب (س) در توصیف این واقعه با کمال سربلندی و افتخار می گوید : «والله ما رایت الا جمیلا». و این یعنی انکار شکست، و به تماشا گذاشتن تصویر پیروزی از واقعه کربلا . چرا که اگر قیام عاشورا در ذهن و زبان حضرت زینب تنها یک شکست و مصیبت بود، به زبان آوردن چنین جمله ای محلی از اعراب نداشت. چنان که استاد شهید آیت الله مط

....

ادامه مطلب

تاریخ ارسال :1395/7/15 در ساعت : 6:46:40

بخش مورد نظر :سخن هفتهبا شاعران و ذاکران اهل بیت
مقام معظم رهبری

ما در مشهد یک منبریِ معروفی داشتیم- خدا او را رحمت کند- مال پنجاه سال قبل است؛ مرحوم رکن الواعظین. او منبر می‌رفت و مردم پای منبر روضه‌خوانی او مثل ابر بهار گریه می‌کردند؛ در حالی که خودش هم بارها می‌گفت من اسم نیزه و خنجر نمی‌آورم. واقعاً هم نمی‌آورد؛ بنده دهها منبر از او دیده بودم. حادثه را آن‌چنان هنرمندانه تصویر می‌کرد که مجلس را منقلب می‌ساخت؛ بدون اینکه بگوید «کشتند»، بدون اینکه بگوید «تیر زدند»، بدون اینکه بگوید «شمشیر چنین زدند» یا «خنجر چنین زدند»؛ این‌ها را نمی‌گفت. می‌توان با شیوه‌‌های هنرمندانه، روضه‌خوانیِ خوب کرد و گریاند.

یک قسم منبر هم مربوط به مدایح و مراثی اهل بیت (علیهم‌السّلام) است. البته ما در باب مرثیه‌‌خوانی حرف های زیادی داریم. بارها هم ما توی همین جلسه به شما مداح‌های‌ عزیز عرض کردیم، جاهای دیگر هم گفتیم که در مرثیه‌‌خوانی بایستی به صدق واقعه پایبند بود. درست است که

....

ادامه مطلب

11
کلیه حقوق این سایت محفوظ است ، طراح و برنامه نویس : علیرضارضایی