ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار
۞ :: اختصاصی :  زادروز علیرضا قزوه روز شعر جوان ایران باد / به مناسب یکم بهمن زادروز دکتر علیرضا قزوه
۞ :: سروده استاد دانشگاه بنارس برای سپهبد سلیمانی/ تشکر شاعر ایرانی با یک شعر
۞ :: اختصاصی : عرض ارادت شاعران پارسی زبان به شهید قاسم سلیمانی
۞ :: شعر "علیرضا قزوه" برای سردار قاسم سلیمانی
۞ :: شب شعر پارسی‌زبان به یاد سردار سلیمانی در تسنیم برگزار می‌شود
۞ :: شاعران مطرح کشور در مراسم شعرخوانی «سردار آسمانی» جمع می‌شوند
۞ :: سروده حماسی شاعر هندی برای سردار سلیمانی/ یزیدانِ معاصر را بگو این خون نمی‌خوابَد
۞ :: سازمان بسیج هنرمندان کشور «خاتم سلیمانی» را منتشر می‌کند
۞ :: اختصاصی : دکتر قزوه: خون سردار سلیمانی پس از خون سیدالشهدا (ع) تأثیرگذارترین خونی است که در عراق به زمین ریخته شد
۞ :: اولین کنگره شعر آئینی ـ انقلابی «کوثر ناب» فراخوان داد
۞ :: فراخوان شعر «فاطمی» هیأت «میثاق با شهدا» اعلام شد
۞ :: آیین بزرگداشت مقام ادبی علامه فیض کاشانی و مراسم آغاز به کار محفل ادبی فیض برگزار شد.
۞ :: اختصاصی : آغاز به کار محفل ادبی فیض
۞ :: دعوت عمومی برای مشارکت در بازسازی کتابخانه تفکر شهریار
۞ :: نگاهی به مجموعه‌شعر «شرحه» اثر مرضیه فرمانی؛ جغرافیای زیستی در بسامد واژگان
۞ :: ناصر فیض: زرویی نصرآباد از روزمرگی‌ها فاصله داشت
۞ :: سفر به دنیایی روشن با این شعر
۞ :: اختصاصی : بهمن صالحی شاعر گیلانی درگذشت
۞ :: کتابخانه‌سوزی؛ نکوهیده ترین ویرانی تاریخ تا به امروز
۞ :: صف‌های حال خوب کن

Share

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مراسم اولین سالروز درگذشت زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد، شاعر طنزپرداز، روز گذشته 10 آذرماه، با حضور جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(ع) برگزار شد.

سهیل محمودی در این مراسم با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی زنده‌یاد زرویی نصرآباد گفت: من از سال 70 با او در‌ ارتباط بودم. وفق، مدارا و صلح با جهان در شخصیت ابوالفضل زرویی نصرآباد باعث شده بود تا او زندگی مطلوب درونی داشته باشد. این مطلوبیت درونی در طنزهایش که رضایت از زیستن خویش را مطرح می‌کرد، مشخص بود؛ هرچند که جهان با او به‌خوبی مدارا نکرد.

وی با خواندن بیتی از صائب ادامه داد: «چون سایه مرغان هوا در سفر خاک/ آزار به موری نرساندیم و گذشتیم»؛ یکی از مصادیق این بیت، دوست نازنینم ابوالفضل زرویی نصرآباد بود. غریبانگی و مهربانی او با همه آدم‌ها زبانزد بود.
این شاعر ادامه داد: عمران صلاحی، سیدحسن حسینی و ابوالفضل زرویی نصرآباد دوستان درگذشته من در حوزه طنز هستند که متعلق به نسل‌های مختلف‌اند و باید بگویم که طنزهایشان جنسی عمیق داشت؛ از آن دسته طنزهایی که آدم را به گریه وامی‌دارد.

اسماعیل امینی: ابوالفضل زرویی برای دوری از آلودگی‌های فرهنگی به انزوا پناه برد

اسماعیل امینی، شاعر پیشکسوت، نیز در ادامه درباره ویژگی‌های اخلاقی و حرفه‌ای زنده‌یاد زرویی نصرآباد گفت: ابوالفضل زرویی از جمله هنرمندانی بود که با حکم اداری اهل فرهنگ نشده بود؛ به همین دلیل کارهای مؤثری می‌کرد و هیچ وقت از سر تکلیف کاری را پیش نمی‌برد.

وی افزود: آدم‌های بزرگ مثل او سرمایه‌های مادی و معنوی‌شان را صرف فرهنگ می‌کنند. آدم‌های بزرگی که صرفاً به‌دنبال شهرت نیستند و اگرچه از منظر عده‌ای ساده‌لوح می‌آیند، اما آنچه از آنها باقی می‌ماند، به غنای فرهنگ و هنر ما کمک می‌کند.

امینی خاطرنشان کرد: عده‌ای این روزها به‌اجبار و متناسب با شرایط به‌اصطلاح «دین اداری» دارند، در واقع تظاهر به دینداری می‌کنند. زرویی دین اداری نداشت؛ به همین دلیل اگر کتاب یا سروده‌ای درباره ائمه(ع) می‌نوشت یا می‌سرود، به منافعش نمی‌اندیشید و این نقطه تمایز او با دیگران بود.

حوزه هنری , ادبیات طنز ,

این شاعر اضافه کرد: زرویی نصرآباد ساده زندگی کرد و برای دوری از آلودگی‌های فرهنگی و اداری که گریبان برخی از فرزانگان و فرهیختگان را می‌گیرد، به انزوا پناه برد.

ناصر فیض: زرویی نصرآباد از روزمرگی‌ها فاصله داشت

ناصر فیض، رئیس دفتر طنز حوزه هنری، نیز با اشاره به خصوصیات بارز این هنرمند فقید گفت: جایگاه و ویژگی‌های انسانی و اخلاقی والای مرحوم زرویی را هر کسی که با او نشست و برخاست داشت، می‌فهمید. او درک می‌کرد که ابوالفضل زرویی متفاوت از همه کسانی است که به روزمرگی عادت دارند.

وی ادامه داد: او با جوانان به‌شیوه خودشان و با فرهیختگان به‌شیوه خودشان برخورد می‌کرد. کمتر کسی شبیه او در حوزه خودش غیر قابل انکار است. زرویی در حوزه طنز چند دهه اخیر واقعاً غیر قابل انکار است؛ هنرمندی که هم طنزپرداز ماهری باشد و هم شعر آیینی بگوید.

در ادامه سروش بخشش شعر «فدای همت مردی که داد آخر دست» زرویی نصرآباد را خواند. همچنین در ادامه این مراسم امید مهدی‌نژاد متن طنزی را در توصیف شخصیت ابوالفضل زرویی نصرآباد خواند.

محسن مؤمنی شریف رییس حوزه هنری، محمد زرویی نصرآباد برادر مرحوم زرویی و مدیرعامل سپهر سوره هنر، محمدعلی بهمنی، سهیل محمودی، اسماعیل امینی، ناصر فیض، سروش بخشش، علیرضا لبش، امید مهدی‌نژاد، عباس حسین‌نژاد، روح‌الله احمدی و... از حاضران در این مراسم بودند.

تاریخ ارسال خبر :   1398/9/12 در ساعت : 9:52:28       تعداد مشاهده این خبر : 58

بازدید امروز : 11,762 | بازدید دیروز : 16,296 | بازدید کل : 116,256,204
کلیه حقوق این سایت محفوظ است ، طراح و برنامه نویس : علیرضارضایی