ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  


آخرین نقدها
نام ارسال کننده : لطیف عمران پور
... حیرت آور است این غزل، آنهم در این مجال اندک و با این همه کار که بر سر شاعر ریخته است من نشستم و    ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : اله یار خادمیان
   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : سید محمدرضا لاهیجی
سلام و درود جناب استاد - روز نکو - بزرگوارید و کوچک‌نواز - روح استاد اقتداری شاد - سایه   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : رضا محمدصالحی
سلام - وزن مصرع مورد اشاره ایرادی ندارد - مفاعیلن مفاعیلن مفاعیلن مفاعیلن - و البته به نظ   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : هادی ارغوان
درود بر شاعر محترم - آمیخت، از روانی مصراع( آن هم در مطلع غزل)بسیار کاسته است، در ضمن وزن این مصرا   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : صمد ذیفر
سلام - و عرض تسلیت به سید عزیز - عالی سرودید - روح استاد اقتداری عزیز شاد و با اولیاء الله    ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : رضا محمدصالحی
سلام و درود - - به سیاهی رفتن اصطلاحی است که در محاورات هم بکار می رود یعنی دچار ضعف شدن ( کس   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : محمد دهقانی هلان
درود استادگرانقدر .. منظور سرگیجه ی سپیداری ست که حاصل از سیاهی رفتن چشم (تقابل سپیدی و سیاهی) اوست    ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : اله یار خادمیان
با سلا م عرض ادب بسیار روان و زیباست بزرگوار - - اما پیام این مصرع را نگرفتم گنگ است عذر   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : رضا محمدصالحی
از جناب ترمک عزیز همیشه غزلهای شیوا و خواندنی خوانده ام ، شعر جناب ترمک دارای شخصیت خاص و به قول معر   ....    لینک شعر مورد نظر


آرشیو کاملShareنقد شعر امان پویامک شاعر افغانستانی در حوزهنری
در نشست نقد "پريدن پلنگ روي وزن گوزن"؛
پنج شنبه 30/10/1389
حوزه هنری

محدثي: کثرت مدعيان جريان شعري، فضا را غبارآلود کرده است

 

 

خبرگزاري آريا- محدثي خراساني در نشست "پريدن پلنگ روي وزن گوزن" گفت: امروزه در روزگار ما، صداهايي متفاوت شنيده مي‌شود و کثرت مدعيان جريان شعري، فضا را غبارآلود کرده است.
به گزارش خبرگزاري آريا، نشست نقد و بررسي مجموعه شعر «پريدن پلنگ روي وزن گوزن» با حضور مصطفي محدثي خراساني و حفيظ‌ الله شريعتي شاعر افغان در حوزه هنري برگزار شد.
 مصطفي محدثي خراساني شاعر و سردبير نشريه «شعر»، در اين نشست اظهار کرد: تعادل فرآيندي است که بر تمام جنبه‌ها اشراف دارد. مدار مقدر شعر فارسي تعادل است و اين مساله را تجربه ثابت کرده و هيچ ارتباطي به سبک يا قالب شعري ندارد. تجربه ثابت کرده است آن‌هايي که در حافظه جمعي راه يافته‌اند و مهر تاييد زمانه را گرفته‌اند، بر مدار تعادل حرکت کرده‌اند. اين تعادل در تمام گونه‌هاي سنتي، نيمايي، سپيد و حتي گونه‌هاي جديدتري که در راه هستند، مي‌تواند اتفاق بيافتد.
  وي افزود: حضور کمرنگ نقد سازنده و راه‌گشا در اين روزگار، بيشتر مجال جولان دادن به کساني که اسباب لازم براي ورود به جريان شعري را ندارند، داده است. بعضي رسانه‌هاي شعري نيز با تبليغات به اين فضا دامن مي‌زنند. البته اين غبارها در حال فرونشستن است و آسمان شعر روز به روز صاف‌تر مي‌شود و حقايق بيشتر خود را نشان مي‌دهند.
 اين شاعر و منتقد ادبي ادامه داد: تعبير من از اشعار امان پويامک، اين است که در اين مسير قدم برداشته و راه رستگاري در شعر را پيدا کرده است. حضور او در قالب مدرن در ظاهر است و او در باطن، به شدت پايبند به مضامين تثبيت شده شعر فارسي است. دلبستگي‌هاي خود را گاهي به شکل طبيعي و جا افتاده نشان مي‌دهند و گاهي در بيان آن‌ها فراط مي‌کند.
 محدثي خراساني در اين باره توضيح داد: پايبندي به سنت و نوآوري کار دشواري است. چون هر کسي از پس آن بر نمي‌آيد افراط و تفريط در شعر را شاهد هستيم. گروهي در شعر سنتي مانده‌اند و گروهي نوآوران بي‌اساس دست به نوآوري بدون منطق مي‌زنند. جمع سنت و مدرنيسم، سخت است و از همين روست که شاعر ماندگار متعادل کم داريم. پويامک از شاعراني است که به اعتقاد من به اين آگاهي دست يافته و اگر بخواهد به جايي برسد، بايد پيوند با گذشته را چون امروز، حفظ کند.
 وي افزود: پويامک يک شاعر بي پشتوانه نيست. ما شاعران مدرني داريم که پشتوانه دارند اما مي‌کوشند که خود را بي‌پشتوانه نشان دهند. متاسفانه بيماري روشنفکري آنقدر در برخي سرايت کرده که مي‌خواهند تظاهر کنند از پيشينه خود گسسته‌اند. پويامک ضمن اين که پشتوانه دارد تلاش مي‌کند که آن را نشان دهد. 
محدثي خراساني سپس به موسيقي شعر پويامک اشاره کرد و گفت: اگر چه موسيقي کلامي مورد نظر پويامک در برخي اشعار خوب ننشسته است اما در کل، نمک و ريتم خاصي به اشعار داده و در ادامه سير و سلوک شاعر و در مجموعه‌هاي بعدي، حتما با شکل به‌سامان‌تري از اين موسيقي کلمات روبه رو خواهيم بود.
 وي اظهار کرد: حرکت بر اساس تعادل، در جهان‌بيني شاعر خود را متجلي مي‌کند. ممکن است کساني که افراط يا تفريط را بر مي‌گزينند، چيزهايي را ببينند که افراد متعادل نبينند اما تجربه ثابت کرده است که کساني به مراحل رشد و جامعيت رسيده‌اند که تعادل را رعايت کرده‌اند.
اين شاعر با اشاره به استفاده از برخي کلمات با بار معرفتي در اشعار امان پويامک، تصريح کرد: معمولا شاعران مدرنيسم، چندان به سراغ اين کلمات نمي‌روند اما در اشعار پويامک، مي‌توان اين توجه را ديد. ضمن اين که شعر او بسيار متنوع است و درباره عشق، عرفان، مسائل اجتماعي و ... صحبت مي‌کند. 
وي همچنين شعر امان پويامک را شعري جهاني توصيف کرد و گفت: شعر پويامک قابل ترجمه است. شعري است که دغدغه‌هاي جهاني را مطرح مي‌کند. در عين اين جهاني بودن، پويامک ارتباط و پيوند خود را با فرهنگ عمومي و فولکلور خود حفظ کرده است و در عين مدرن بودن، هويت بومي خود را دارد. او در هيچ کجا، درگير ابهام گويي فضل‌فروشانه نمي‌شود. ممکن است گاهي ناتواني او سبب ابهام شده باشد اما اين ابهام از روي مد شاعران مدرن نيست.
محدثي در پايان اظهار کرد: پويامک در جاهايي نتوانسته ارتباط منطقي و تعادل را ميان پيام و ميزان استفاده از کلمات حفظ کند. شعر کوتاه ضعيف در مجموعه او به چشم مي‌خورد و يا شعر بلندي که به اندازه اطناب خود، پيام ندارد و اين مساله هم ضعفي در اشعار اوست.
 در اين نشست همچنين حفيظ‌الله شريعتي شاعر افغان به عنوان منتفد حضور داشت. او با ذکر نمونه‌هايي به درگير شدن شاعر با بازي‌هاي کلامي انتقاد کرد و گفت: درگيري شاعر با بازي‌هاي کلامي آنقدر زياد است که او را از حس و عاطفه بازداشته است.
اين نشست در ادامه سلسله نشست‌هاي خانه ادبيات افغانستان و با همکاري مرکز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري برگزار شد.
 

 

 

 

کلمات کلیدی این مطلب :  نقد ، شعر ، امان ، پویامک ، شاعر ، افغانستانی ، در ، حوزهنری ، ،

موضوعات : 

   تاریخ ارسال  :   1390/3/4 در ساعت : 15:34:46   |  تعداد مشاهده این شعر :  1297


کسانی که این شعر را می پسندند :

ارسال نقد و نظر برای اعضا

   
ارسال نظر برای غیر اعضامتن های ارسالی برای "نقد" توسط دارنده دفتر شعر قابل مشاهده و تایید نخواهد بود و تنها توسط مسئول بخش نقدها بررسی و تایید خواهند شد. در صورتی که میخواهید نظری را خصوصی برای صاحب اثر ارسال کنید از بخش نظرات استفاده بفرمایید.

بازدید امروز : 14,036 | بازدید دیروز : 37,986 | بازدید کل : 125,797,450
logo-samandehi