ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار
۞ :: پویش ادبی اقتراح ماسک راه اندازی شد
۞ :: اختصاصی :  گزارشی از برپایی نقد کتاب " زعفران و صندل" سروده دکتر بلرام شکلا از هند 
۞ :: گزارشی از برپایی نقد کتاب نگارخانه گنگا سروده نقی عباس کیفی از هند
۞ :: نهاد کتابخانه‌ها در حوزه شعر راهی را می‌رود که دیگران نرفته‌اند
۞ :: پیکر علیرضا راهب روز شنبه (هفتم تیرماه) تشییع می‌شود
۞ :: مومنی، حوزه هنری را «مومنانه» اداره کرد
۞ :: قزوه: تغییر مدیریت در حوزه هنری، آرام، حساب‌شده و عاقلانه بود
۞ :: مجموعه سروده‌های سیده بلقیس حسینی،‌ شاعر فارسی‌زبان هندوستانی، در مجموعه‌ای با عنوان «در انتظار جمعه آخر» منتشر شد.
۞ :: اختصاصی : شب استاد حمید سبزواری با عنوان پدر شعر انقلاب
۞ :: اختصاصی : کیش برای پنجمین بار شعرباران می‌شود
۞ :: سیروس مشفقی (شاعر) درگذشت
۞ :: اختصاصی : ویژه برنامه " مناجات در ادب فارسی"
۞ :: اختصاصی : گزارشی از برگزاری شب شعر بزرگ قدس در گروه بین المللی هندیران در واتساپ
۞ :: نشست ادبی «از آزادسازی خرمشهر تا آزادسازی قدس»
۞ :: شاعران و نویسندگان برای «فلسطین آزاد» قلم می‌زنند
۞ :: اختصاصی : محمدعلی عجمی، شاعر تاجیک درگذشت.
۞ :: نخستین دوره مجازی کارگاه تخصصی شعر هیأت برگزار می‌شود
۞ :: سروده‌ای از رضا اسماعیلی؛ تو ارتفاع شهادت، «مُطهری» بودی
۞ :: اختصاصی : هفتادو هشتمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی در تاریخ 29 فروردین 1399 به نام "شب سعدی"
۞ :: «دکتر حسن انوشه» سرپرست گروه نویسندگان دانشنامه ادب فارسی درگذشت

Share

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مراسم اولین سالروز درگذشت زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد، شاعر طنزپرداز، روز گذشته 10 آذرماه، با حضور جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(ع) برگزار شد.

سهیل محمودی در این مراسم با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی زنده‌یاد زرویی نصرآباد گفت: من از سال 70 با او در‌ ارتباط بودم. وفق، مدارا و صلح با جهان در شخصیت ابوالفضل زرویی نصرآباد باعث شده بود تا او زندگی مطلوب درونی داشته باشد. این مطلوبیت درونی در طنزهایش که رضایت از زیستن خویش را مطرح می‌کرد، مشخص بود؛ هرچند که جهان با او به‌خوبی مدارا نکرد.

وی با خواندن بیتی از صائب ادامه داد: «چون سایه مرغان هوا در سفر خاک/ آزار به موری نرساندیم و گذشتیم»؛ یکی از مصادیق این بیت، دوست نازنینم ابوالفضل زرویی نصرآباد بود. غریبانگی و مهربانی او با همه آدم‌ها زبانزد بود.
این شاعر ادامه داد: عمران صلاحی، سیدحسن حسینی و ابوالفضل زرویی نصرآباد دوستان درگذشته من در حوزه طنز هستند که متعلق به نسل‌های مختلف‌اند و باید بگویم که طنزهایشان جنسی عمیق داشت؛ از آن دسته طنزهایی که آدم را به گریه وامی‌دارد.

اسماعیل امینی: ابوالفضل زرویی برای دوری از آلودگی‌های فرهنگی به انزوا پناه برد

اسماعیل امینی، شاعر پیشکسوت، نیز در ادامه درباره ویژگی‌های اخلاقی و حرفه‌ای زنده‌یاد زرویی نصرآباد گفت: ابوالفضل زرویی از جمله هنرمندانی بود که با حکم اداری اهل فرهنگ نشده بود؛ به همین دلیل کارهای مؤثری می‌کرد و هیچ وقت از سر تکلیف کاری را پیش نمی‌برد.

وی افزود: آدم‌های بزرگ مثل او سرمایه‌های مادی و معنوی‌شان را صرف فرهنگ می‌کنند. آدم‌های بزرگی که صرفاً به‌دنبال شهرت نیستند و اگرچه از منظر عده‌ای ساده‌لوح می‌آیند، اما آنچه از آنها باقی می‌ماند، به غنای فرهنگ و هنر ما کمک می‌کند.

امینی خاطرنشان کرد: عده‌ای این روزها به‌اجبار و متناسب با شرایط به‌اصطلاح «دین اداری» دارند، در واقع تظاهر به دینداری می‌کنند. زرویی دین اداری نداشت؛ به همین دلیل اگر کتاب یا سروده‌ای درباره ائمه(ع) می‌نوشت یا می‌سرود، به منافعش نمی‌اندیشید و این نقطه تمایز او با دیگران بود.

حوزه هنری , ادبیات طنز ,

این شاعر اضافه کرد: زرویی نصرآباد ساده زندگی کرد و برای دوری از آلودگی‌های فرهنگی و اداری که گریبان برخی از فرزانگان و فرهیختگان را می‌گیرد، به انزوا پناه برد.

ناصر فیض: زرویی نصرآباد از روزمرگی‌ها فاصله داشت

ناصر فیض، رئیس دفتر طنز حوزه هنری، نیز با اشاره به خصوصیات بارز این هنرمند فقید گفت: جایگاه و ویژگی‌های انسانی و اخلاقی والای مرحوم زرویی را هر کسی که با او نشست و برخاست داشت، می‌فهمید. او درک می‌کرد که ابوالفضل زرویی متفاوت از همه کسانی است که به روزمرگی عادت دارند.

وی ادامه داد: او با جوانان به‌شیوه خودشان و با فرهیختگان به‌شیوه خودشان برخورد می‌کرد. کمتر کسی شبیه او در حوزه خودش غیر قابل انکار است. زرویی در حوزه طنز چند دهه اخیر واقعاً غیر قابل انکار است؛ هنرمندی که هم طنزپرداز ماهری باشد و هم شعر آیینی بگوید.

در ادامه سروش بخشش شعر «فدای همت مردی که داد آخر دست» زرویی نصرآباد را خواند. همچنین در ادامه این مراسم امید مهدی‌نژاد متن طنزی را در توصیف شخصیت ابوالفضل زرویی نصرآباد خواند.

محسن مؤمنی شریف رییس حوزه هنری، محمد زرویی نصرآباد برادر مرحوم زرویی و مدیرعامل سپهر سوره هنر، محمدعلی بهمنی، سهیل محمودی، اسماعیل امینی، ناصر فیض، سروش بخشش، علیرضا لبش، امید مهدی‌نژاد، عباس حسین‌نژاد، روح‌الله احمدی و... از حاضران در این مراسم بودند.

تاریخ ارسال خبر :   1398/9/12 در ساعت : 21:22:28       تعداد مشاهده این خبر : 188





بازدید امروز : 18,855 | بازدید دیروز : 14,619 | بازدید کل : 121,814,273
logo-samandehi