ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  


آخرین نقدها
نام ارسال کننده : علی نظری سرمازه
   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : اکرم بهرامچی
سلام آقای ربانی گرامی - قسمت اول سروده ی شما هیچ ارتباطی با بخش میانی و پایانی از نظر معنا و صوَر    ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : زهرا محمودی
با سلام و آرزوی سلامتی! - - استاد اقتداری بزرگوار سپاس از وقتی که برای نقد این اثر قدیمی گذاشتی   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : زهرا محمودی
با سلام و آرزوی سلامتی! - سپاس از وقتی که برای نقد این اثر قدیمی گذاشتید و عذر تقصیر در پاسخگویی    ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : صادق ایزدی گنابادی
   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : پروین برهان شهرضایی
   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : پروین برهان شهرضایی
   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : پروین برهان شهرضایی
   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : رضا محمدصالحی
   ....    لینک شعر مورد نظر

نام ارسال کننده : ابراهیم حاج محمدی
درود جناب صالحی عزیز - در این مصرع: - {{به من ِ جان به لب از جام بلا آشامید}} - فعل [[آشامید   ....    لینک شعر مورد نظر


آرشیو کاملShareاندر فواید


به نظر یک ناشر, مخاطب کتاب به کسی گفته می شود که آن را بخرد, حالا چه بخواند, چه نخواند.
خوشبینانه است اگر اکثریت ناشرین را دلسوز جیب خود ندانیم, در دنیای هنر اما مخاطب خاص و عام داریم که البته مرز این دو را کسی نتوانسته مشخص کند.
از طرفی طبیعت عام و خاص ایجاب می کند خریدار یک کتاب _ منظور دقیقاً خریدار است و نه مخاطب _ یا عام باشد یا خاص, خریدار عام کتاب را برای نخواندن و کمک به بالا رفتن سطح فرهنگ مملکتش - از دیدگاه آمار- ابتیاع می کند.
خریدار عام کتاب, در واقع خودش کتاب را انتخاب می کند, چاپ می کند! و می فروشد به خودش, صرفا برای بالا بردن سرانه مطالعه و اهداف فرعی و اصلی و...کلی اهداف دیگر که نگارنده از آن بی خبر است.

خریدار خاص اما دوتاست یکی برای کتابخانه اش کتاب می خرد که پزش را بدهد و آن دیگری برای خواندن.
این آخری اما کتابی راکه با دقت در نام نویسنده و مترجم و مقدمه و تاریخ انتشار و نوع چاپ خریده و یا بدون دقت به این نکات تنها به دلیل پیشنهاد یکی از دوستانش به کتابفروشی رفته و گفته این کتاب را دارید؟ بله, این آخری در عین حالی که مطالعه را دوست دارد ولی وقتش را ندارد.

بعد از طی مراحلی درصدی از این خریدارانِ خاصِ کتاب که قرار است یک حال درست و حسابی به نمودار آمار سرانه مطالعه بدهند. خودشان به دودسته تقسیم می شوند, مخاطب عام و مخاطب خاص.
مخاطبان عام, نصف بیشتر کتاب را نمی فهمند و مخاطبان خاص نصف کمتر را. به دوستم گفتم حالا به طور عملی به تو ثابت کردم که فرقِ مخاطب عام با مخاطب خاص چیه. و به خودم ثابت شد که مخاطبان خاص و عام مکمل یکدیگرند.
کلمات کلیدی این مطلب :  ،

موضوعات :  اجتماعی ، سایر ،

   تاریخ ارسال  :   1399/12/11 در ساعت : 17:59:52   |  تعداد مشاهده این شعر :  142


کسانی که این شعر را می پسندند :

ارسال نقد و نظر برای اعضا

   
ارسال نظر برای غیر اعضامتن های ارسالی برای "نقد" توسط دارنده دفتر شعر قابل مشاهده و تایید نخواهد بود و تنها توسط مسئول بخش نقدها بررسی و تایید خواهند شد. در صورتی که میخواهید نظری را خصوصی برای صاحب اثر ارسال کنید از بخش نظرات استفاده بفرمایید.

بازدید امروز : 18,706 | بازدید دیروز : 33,254 | بازدید کل : 133,521,395
logo-samandehi