ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  

مشخصات شاعر

نام شاعر :  مسعود عالم پور رجبی
وب سایت شخصی
شغل : کارشناس بازنشسته سازمان میراث فرهنگی
تحصیلات:  لیسانس زبان وادبیات انگلیسی و فارسی
تاریخ عضویت در سایت :   1391/7/2 در ساعت : 7:45:13

کد حمایت از من برای وبلاگ شما

دیوان اشعار مسعود عالم پور رجبی
این مجموعه شعر در 500 صفحه دست انتشار است این مجموعه در 3 فصل مثنویات و غزلیات و متفرقات شامل اشعار آئینی ، عرفانی ، اجتماعی ، حماسی ، عاشقانه ، ادبی ، عاشورائی ، طنز و غیره می باشد
زندگی نامه شاعر

نگاهی به زندگي مسعود عالِم‌ پور رجبي

مسعود عالم‌پور رجبي كارشناس بازنشسته سازمان ميراث فرهنگي شاعر و پژوهشگر متخلّص به « مسعود » در سال 1329 شمسي پا به عرصه وجود نهاد.                پدر وي مرحوم حسن عالم‌پور رجبي فرزند ارشد مرحوم حجت‌الاسلام ميرزا عبدالعلي اهرابي معروف به عالِم‌ رجبي امام جماعت سابق مسجد ملاعلي‌اكبر محلة اهراب تبريز متوفی سال 1342  شمسی و پسرخاله حضرت‌آيت‌آلله العظمي استاد علامه جعفر سبحاني بود.
مسعود تحصيلات ابتدائي و دبيرستان خود را در شهرستان‌هاي مرند و مهاباد گذراند و در سال 1347 به اخذ مدرك ديپلم و در سال 1351 به كسب گواهينامه فوق ديپلم از دانشسراي پسران تبريز نايل آمد و بلافاصله در آموزش و پرورش استخدام و به تدريس پرداخت. در سال 1353 وارد دانشگاه تبريز شد و ضمن اشتغال به تدريس، تحصيلات عالي را تا اخذ دانشنامة ليسانس در رشته زبان و ادبيات انگليسي و فارسي در دانشگاه تبريز ادامه داد.
در سال 1356 به استخدام اداره كل فرهنگ و هنر سابق تبريز درآمد و با سمت موزه‌دار و كتابدار موزه آذربايجان تبريز مشغول به كار شد و در نهايت در سال 1379 از سازمان ميراث فرهنگي به افتخار بازنشستگي نايل آمد.
ايشان از سال 1374 تاكنون با سمت مدير مسئول انتشارات احساس تبريز همچنان به فعاليت‌هاي فرهنگي خود ادامه داده و همچنين مديريت عامل شركت خدمات جهانگردي و زيارتي تابيس‌سير را نيز بر عهده دارد.
مسعود داماد عالم رباني آيت‌الله مرحوم‌ميرزا علي‌اكبر آقا مرندي كه از علما و عرفاي معروف و يار نزديك مرحوم آيت‌الله علامه طباطبائي بود، مي‌باشد.
ذوق ادبي و احساسات شاعرانة مسعود از دوران كودكي با مطالعه اشعار بزرگان شعر و ادب فارسي به ويژه سعدي و حافظ شكوفا گرديد و به زودي در سرودن شعر مهارت لازم را كسب نمود. بنابراين اشعار وي غالباً متأثر از شيوة شعراي پيشين است اما همواره در استفاده از تعبيرات و تشبيهات و اصطلاحات تازه تلاش فراوان به كار برده و سروده‌هاي وي همگي بازتابي از انديشه‌ها و باورهاي او در زمينه مسائل فرهنگي، هنري، اجتماعي، مذهبي و ملي و نيز متأثر از اتفاقات روز ميهن اسلامي است.
اولين مجموعه شعر او تحت عنوان (حكايت دل) به سال 1382 منتشر گرديده و کتاب حاضر ديوان كامل اشعار ايشان به ضميمه مقدمه‌هايي به قلم برخي از اساتيد در حدود 500 صفحه در دست انتشار است.
مسعود علاوه بر شعر در طي سال‌ها خدمات فرهنگي در موزه آذربايجان به تحقيق در مورد پيشينه تاريخي و آثار و بناهاي باستاني و فرهنگي و جاذبه‌هاي گردشگري بويژه موزه‌هاي آذربايجان شرقي پرداخت و در ضمن به تأليف و انتشار كتاب‌هاي متعددي به شرح زير همت گماشت:
 

عناوين تأليفات منتشر شده مسعود

1 ـ تاريخچه فرهنگ و هنر آذربايجان شرقي  ( از انتشارات وزارت فرهنگ و هنر سابق )  دیماه سال 1357  .
2 ـ بروشور مصور فارسي و انگليسي گنجينه آذربايجان ( از انتشارات مديريت ميراث فرهنگي )  سال 1376
3 ـ سيري در موزه‌داري و نظري به گنجينه‌ها و موزه‌هاي تبريز ( نشر احساس) سال  1377
4 ـ سيماي احساس ( مجموعه مقالات ادبي ) ( نشر احساس ) سال 1377
5 ـ گاهشمار تاريخ تبريز  ( نشر احساس ) سال 1377
6 ـ سيري در بازار و سه مسجد تاريخي تبريز ( نشر احساس) سال  1377
7 ـ سيماي ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي ( از انتشارات سازمان ميراث فرهنگي ) سال 1380
8 ـ سيماي تاريخي فرهنگي مرند و جلفا ( نشر احساس ) سال 1381
9 ـ مجموعه شعر ( حكايت دل ) ( نشر احساس ) سال  1382
10 ـ موزه‌هاي استان آذربايجان شرقي ( فارسي و انگليسي ) ( از انتشارات سازمان ميراث فرهنگي ) در سال 1382
11 ـ ميراث فرهنگي و گردشگري آذربايجان شرقي ( نشر احساس ) سال 1383
12 ـ سيماي شهرستان مرند ( شهرداري مرند ) ( نشر احساس) سال 1384
13 ـ مجموعه شعر ( سيماي ولايت )  ( نشر احساس ) سال 1394
14ـ ديوان اشعارمسعود عالم‌پور رجبي (نشر احساس) تحت انتشاردر سال 1396


بازدید امروز : 5,262 | بازدید دیروز : 45,025 | بازدید کل : 136,163,638
logo-samandehi