ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار
۞ :: اختصاصی : شبی نه مثل شب های دگر/ گزارشی از لیله القدر شب استاد محمد یونس جعفری
۞ :: اختصاصی : اولین نشست ماهانه شاعران پارسی زبان با عنوان "ضیافت همزبانی"
۞ :: اختصاصی : نخستین ضیافت همزبانی با گرامیداشت یاد و خاطره استاد حسین آهی با حضور شاعران پارسی زبان برگزار می‌شود.
۞ :: اختصاصی : بخش دوم گفتگوی اختصاصی سایت شاعران پارسی زبان با دکتر سید نقی عباس (کیفی) پیرامون وضعیت نسخ خطی و نسخه‌پٰژوهی
۞ :: اختصاصی : شب حسین آهی در گروه بین‌المللی هندیران برگزار شد.
۞ :: خاطرات علیرضا قزوه از «مرحوم حسین آهی» در یک شعر
۞ :: اختصاصی : گفتگوی اختصاصی سایت شاعران پارسی زبان با « آنا برزینا» شاعر و استاد دانشگاه زبان فارسی در روسیه
۞ :: اختصاصی : شب دهرمیندرنات از سری برنامه‌های گروه بین المللی هندیران
۞ :: نوسروده علیرضا قزوه برای حسین آهی
۞ :: اختصاصی : گروه بین‌المللی هندیران: انتقاد از نحوه انتشار تنها مجله فارسی در هند
۞ :: اختصاصی : غزلی از مرحوم حسین آهی
۞ :: اختصاصی : استادحسین آهی شاعر و پژوهشگر درگذشت.
۞ :: اختصاصی : شب استاد دکتر ظهیر احمد صدیقی در گروه بین‌المللی هندیران برگزار شد.
۞ :: اختصاصی : گفتگوی سایت شاعران پارسی زبان با دکتر نقی عباس «کیفی»، شاعر و استاد دانشگاه
۞ :: تازه‌ترین سروده شاعر هندی در مدح امام علی(ع): «ز قدسیان بشنیدم، علی ولی‌الله»
۞ :: اختصاصی : تمدید مهلت ارسال اثر دومين دوره مسابقه شعر حماسه گوهرشاد
۞ :: دورهمی شاعران پارسی در «ضیافت هم‌زبانی»
۞ :: اختصاصی : شب استاد دکتر غلامعلی حداد عادل در گروه بین‌المللی هندیران در واتساپ برگزار شد.
۞ :: اختصاصی : استاد امیر برزگر خراسانی درگذشت
۞ :: اختصاصی : برگزاری شب استاد عابدی در گروه بین المللی هندیران

Share

محمود حبیبی‌کسبی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری درباره شخصیت و اثر‌بخشی شهید مرتضی آوینی بر هنر انقلاب اسلامی گفت: شهید مرتضی آوینی نماد کامل هنرمند کامل و انقلابی است. در عرصه کاری خود به یک فرم و قالب هنری بسنده نمی‌کرد و اگر توانایی و موقعیت لازم برای مستندسازی مناسب می‌دید، دل به دریای جبهه‌ها می‌زد و همان‌طور که می‌دانیم دوربین به دست سال‌های پیاپی مستند می‌ساخت.

او نشریه موفق سوره را راه‌اندازی و سبب جریان‌سازی در عرصه فرهنگ و هنر شد. افراد بسیاری را با علم، گفتار و کردار پسندیده خود تربیت کرد و مهم‌ترین ویژگی شخصیتی او پیشتاز بودن در میدان جنگ بود.

وی درباره مشکلات و چالش‌هایی که از لحاظ کمی و کیفی برای تولید آثار هنر انقلاب وجود دارد بیان کرد: ادبیات انقلاب همانند خود انقلاب اسلامی پرفراز و نشیب بوده، ولی در عرصه ادبیات انقلاب به‌ویژه شعر در این چهل سال به نسبت سده‌های پیشین به جایگاه خوبی رسیده‌ایم. شعر متعهد در طول هزار سال ادبیات اسلام از لحاظ کمی و کیفی به مانند قریب به ۴۰ سال اخیر نبوده است و باید به این نکته توجه شود که شعر انقلاب در شاعران نسل اول و دوم انقلاب که شعر انقلاب را درک کرده و در اتفاقات تاریخی آن دوران موثر بودند، منحصر نشده است.

وی افزود: شاعران دهه ۷۰ که پس از جنگ چشم به جهان گشودند و برای دفاع مقدس، انقلاب و امامی که آن را ندیده‌اند جدا از موضوعات و سوژه‌های اصلی انقلاب در عرصه محتوایی بسیط شعر انقلاب که تمام مضامین متعهدانه در آن می‌گنجد شعر سروده‌اند، در عرصه هنر و شعر انقلاب گوی سبقت را از شاعران دهه‌های پیشین ربوده‌اند و همین نشان‌دهنده جریان زاینده، پاینده و بالنده ادبیات‌ انقلاب است.

این شاعر و پژوهشگر جوان با اشاره به نقاط کم توجه در گذشته هنر و شعر انقلابی عنوان کرد: یکی از عرصه‌های قابل بحث و گفت‌وگوی دهه اخیر، ترجمه شعر معاصر ایران به زبان‌های زنده دنیا است که به صورت محدود به آن پرداخته شده است و در جهان اگر بحث ادبیات ایران شود به‌جز حافظ، سعدی، مولانا و خیام شاید فروغ را بشناسند.

وی ادامه داد: در حق شاعران معاصر و پس از انقلاب اجحاف شده؛ زیرا شعر آن‌ها به جهانیان معرفی نشده است، در حالی‌که شعر پس از انقلاب به دلیل لحاظ‌ کردن دغدغه‌های انسان‌ها در پس مرزها نمی‌گنجد و می‌تواند مخاطبان جهانی داشته باشد و اگر نهضت ترجمه در شعر انقلاب به وقوع بپیوندد می‌تواند دریچه‌هایی به سوی عرصه ادبیات و شعر انقلاب بگشاید.

کسبی درباره نقاط قوت و ترقی ادبیات فارسی در عصر کنونی توضیح داد: در زمان‌های گذشته با گذشت قرن‌ها شاهد ابداع سبک و قالب‌های جدید بودیم، اما در چهل سال اخیر با صنعتی شدن جهان و پیشرفت در عرصه شعر، چندین قالب شعری ایجاد شده که جدا از ماندگاری قالب‌ها مسئله‌ای قابل توجه است. شاعران کنونی از لحاظ خلاقیت، نوآوری و پیشرو‌ بودن در عرصه هنر و ادبیات انقلاب از شاعران قرن‌های گذشته پیشی گرفته‌اند.

وی درمورد نقاط ضعف ادبیات انقلاب هم عنوان کرد: مهم‌ترین نقطه ضعف ادبیات فارسی ورود زبان‌ مجازی به زبان‌حقیقی و فاصله‌ گرفتن از ادبیات اصیل فارسی است.

تاریخ ارسال خبر :   1398/1/29 در ساعت : 9:28:35       تعداد مشاهده این خبر : 94






بازدید امروز : 614 | بازدید دیروز : 25,011 | بازدید کل : 111,890,080
کلیه حقوق این سایت محفوظ است ، طراح و برنامه نویس : علیرضارضایی