ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار
۞ :: نجواهای شاعرانه عالمان دین با امام زمان(عج)
۞ :: استاد احمد اقتداری (پاسبان خلیج فارس) درگذشت
۞ :: درخشان در شعر و زندگی
۞ :: قزوه:مبنای شورای شهر برای نامگذاری معابر و میادین روشن نیست
۞ :: «لبخند بر لب شعر» فارسی/ نگاهی به حیات هزار ساله طنز در ادبیات ایران
۞ :: آثار راه‌یافته به مرحله نهایی چهارمین دوره جشنواره خاتم معرفی شدند
۞ :: درحق شاعران معاصر و پس از انقلاب اجحاف شده است
۞ :: تشریحی از حضور کاروان شاعران و نویسندگان جهادی در مناطق سیل‌زده
۞ :: قزوه: پویش «بهار مهربانی» حرکتی انقلابی و جهادی است
۞ :: پنجمین مجموعه شعر برقعی رونمایی شد
۞ :: هجویه علیرضا قزوه برای ترامپ
۞ :: داوودی: شعر انقلاب ادوار مختلفی دارد
۞ :: دکتر قزوه: عده‌ای در پی ریشه‌کن کردن درخت پربار شعر انقلاب هستند
۞ :: جشنواره ملک‌الشعرا بهار فراخوان داد
۞ :: شهرداری تهران خانه «نیما» را خرید
۞ :: اختصاصی : درگذشت شاعر پیشکسوت خراسان شمالی
۞ :: حمایت فعالان فرهنگی از سپاه پاسداران
۞ :: اولین کاروان از شاعران و نویسندگان جهادی به مناطق سیل‌زده می‌روند
۞ :: اعلام اسامی راه یافتگان به یازدهمین جشنواره بین المللی شعر و داستان انقلاب
۞ :: تقدیر از «علی معلم‌دامغانی» و «محمدعلی گودینی» در جشنواره شعر و داستان انقلاب

Share

علیرضا قزوه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با اشاره به نقاط قوت و ضعف هنر انقلاب پس از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی، گفت:  واژه هنر انقلاب  از جنس  خود انقلاب و هنر است. انقلاب ایران در میان انقلاب‌هایی که در طی 200 سال گذشته در جهان رخ داده منحصربه‌فرد است؛ از این جهت که به عنوان انقلابی فرهنگی و هنری و ادبی در سراسر دنیا شناخته شده است. اگر فرهنگ را وسیع‌تر در نظر بگیریم در مرحله بعد به هنر می‌رسیم و هنر اول ایرانی‌ها ادب است.

وی افزود: چیزی که از هنر پس از گذشت 40 سال از انقلاب نشان داده می‌شود هنر اصیل نیست. هنر اصیل آن است که امثال شهید آوینی‌ها آن را نشان دادند. همچنین از حوزه هنری به عنوان یکی از پایگاه‌های ارائه هنر اصیل می‌توان نام برد.

قزوه با تعریف هنر از هنرمندان کنونی انتقاد کرد و گفت:  هنر، عشق و الهام است و در روزگار ما برخی از افرادی که نام خود را هنرمند گذاشته‌اند به اعتقاد من هوس‌‌پیشه نام دارند. هنر باید الهام باشد؛ الهامی که استاد شهریار به‌خوبی تعریف کرده «سر ساید به پای وحی»؛ هنر ریشه در قرآن و فطرت پاک دارد و باید از آن حراست کرد.

وی ادامه داد: هنر است که انقلاب را نجات می‌دهد و انقلاب بود که هنر را به  درجات تعالی رسانید. از تعارف‌ها باید گذشت و به تعریف‌های درست رسید. هنر تعریف دقیقی دارد و اگر بر مبنای هنر جلو برویم، اتفاق‌های خوبی که در حوزه هنری شاهد بخشی وسیعی از آن هستیم می‌افتد.

قزوه درباره کم‌لطفی‌هایی که در زمینه شعر و ادبیات شده خاطرنشان کرد: شعر انقلاب حرکت و جریان‌سازی خودش را به‌خوبی انجام داده اما معارض دارد و عده‌ای در پی ریشه‌کن کردن درخت پربار و ریشه‌دوانده شعر کشورمان هستند. آن‌ها افراد هوس‌پیشه با افکار امپریالیستی هستند و ضد فطرت پاک انسانی اقدام می‌کنند.

قزوه در مورد دوران اوج هنر انقلاب عنوان کرد:  دهه 60 دوران موفقی برای هنر انقلاب بوده است. دهه 60 دوران پاک‌بازی برای هنر بوده است. در آن دوران عده‌ای در تلاش بودند که هنرمندان اصیل را به خاک‌بازی وادار کنند اما هنرمندان هنر را پاک و پرچم آن را بالا نگه داشتند.

وی درباره هنر انقلاب گفت: هنر انقلاب مظلوم است و روزبه‌روز شاهد رشد آن هستیم اما «شومن‌ها» نمی‌گذارند گنجینه‌های هنر انقلابی را نشان دهیم و تعریف نادرستی از هنر انقلاب را به مردم ارائه می‌دهند.

 

یازدهمین جشنواره بین المللی شعر و داستان انقلاب همزمان با پنجمین هفته هنر انقلاب و معرفی چهره هنر انقلاب در سال 97 همزمان شده است.

تاریخ ارسال خبر :   1398/1/22 در ساعت : 12:11:13       تعداد مشاهده این خبر : 55


بازدید امروز : 10,463 | بازدید دیروز : 50,530 | بازدید کل : 107,799,129
کلیه حقوق این سایت محفوظ است ، طراح و برنامه نویس : علیرضارضایی