ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  
آخرین اخبار

۞ :: در آستانه شب شاعر:«ایرج قنبری» هم قبله و هم قبیله شاعران انقلاب است

۞ :: در آستانه شب شاعر ویژه «ایرج قنبری»شاعری از تبار جنگل و دریا

۞ :: تسنیم - وداع شاعرانه با مسافران ATR۷۲

۞ :: معرفی نامزدهای بخش «کودک و بزرگسال» جشنواره شعر فجر

۞ :: «محمدرضا عبدالملکیان» از بیمارستان مرخص شد

۞ :: رمان «برادر انگلستان» نوشته علیرضا قزوه نقد و بررسی شد

۞ :: هفت نکته کلیدی در دفتر شعر «دفتین»

۞ :: کارگروه بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی با وزیر ارشاد دیدار کردند

۞ :: دومین محفل شعر تهران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامي

۞ :: اسامی نامزدهای بخش «درباره شعر» جشنواره شعر فجر

۞ :: جایزه ادبی بهمن برگزار می‌شود

۞ :: امشب در خانه مهر رضامحفل شعر فاطمی «عقیق اشک» برگزار می‌شود

۞ :: پنجشنبه 26 بهمن ماه با حضور شاعران و مداحان

۞ :: اختصاصی : دکتر علیرضا قزوه: شاعران باید سیمرغ شان را پس بگیرند

۞ :: نشست خبری دوازدهمین جشنواره «شعر فجر» برگزار شد

۞ :: فراخوان یازدهمین دوره جایزه ادبی حضرت علی اکبر(ع) منتشر شد

۞ :: یادداشت/ رضا اسماعیلی: گفتمان انقلابی حضرت امام(ره) پای مضامین جدیدی را به حوزه ادبیات باز کرد

۞ :: گروه ادب: رضا اسماعیلی رباعی‌هایش را به مناسبت سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تقدیم به رهبر کبیر انقلاب کرد.

۞ :: اختصاصی : شبهای فرهنگ و هنر معاونت فرهنگی اجتماعی جزیره زیبای کیش

۞ :: اختصاصی : آغاز فعالیت انجمن ادبی زنده یاد احمد عزیزی
Share
شعر انقلاب با شعارهای انقلاب همسو باشد
برگزیده پنجمین جشنواره شعر انقلاب، گفت: اگر نگاهی که در شکل‌گیری انقلاب اسلامی مبنی بر عدالت‌خواهی و مبارزه با ظلم یک اصل بوده، در شعر انقلاب هم دنبال شود، دقیقا تعریف ما از شعر انقلاب درست خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مجتبی احمدی نویسنده کتاب «ایمان بدون نون» و برگزیده پنجمین جشنواره شعر انقلاب درباره اثر منتخب خود توضیح داد: «خیلی شبیه خوانی» شعری در قالب چهارپاره و تا حدودی طنزآمیز است. چهارپاره از جمله قالب‌هایی است که در دسته شعرهای انتقادی قرار می‌گیرد.

وی افزود: این شعر بن‌مایه و محتوایی با مضمون عدالت اجتماعی دارد. روایت شعر فضایی از میدان تعزیه را ترسیم می‌کند که شخصیت‌های منفی تعزیه‌خوانی که با عنوان اشقیا می‌شناسیم، به اصطلاح امروزی شده‌اند. برای مثال حرمله که شخصیتی منفی و خبیث در واقعه عاشورا در سال 61 هجری است، در روزگار امروز به عنوان فردی دغل‌کار و رشوه‌گیر که اشاره به مسائل اجتماعی و سیاسی دارد، ترسیم شده است.

احمدی با آسیب‌شناسی شعر انقلاب عنوان کرد: آفتی که همیشه جشنواره‌های موضوعی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، این است که هنرمندان به طور مشخص در اینجا شاعران و حتی برگزار کنندگان در دام کلیشه‌ها و تکرارها بیفتند. برای مثال در مورد جشنواره شعر انقلاب تنها و اولین چیزی که به ذهن می رسد، این است که آثار جشنواره باید با موضوع انقلاب اسلامی ایران در سال 57 سروده شده باشند یا دست‌کم تحلیلی بر دفاع مقدس و شهدا را در بر بگیرند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: به نظرم انقلاب اسلامی دارای ابعاد اجتماعی و فرهنگی مهمی است و اگر در یک اثر ادبی به سراغ نقد اجتماعی می‌رویم و می‌خواهیم کژی‌های جامعه را با زبان ادبیات مورد اعتراض قرار دهیم، به‌نوعی با اصل انقلاب همسو هستیم. چرا که شعار انقلاب مبارزه با ظلم و تبعیض است و همان نگاهی که در شکل‌گیری انقلاب اسلامی مبنی بر مبارزه با ظلم، یک اصل بوده اگر در شعر انقلاب هم دنبال شود، دقیقا تعریف ما از شعر انقلاب درست خواهد بود.

شاعر مجموعه شعر «ایمان بدون نون» با بیان اینکه جشنواره بین‌المللی شعر انقلاب تعریف گسترده‌ای را از این مفهوم ارائه می‌کند، ادامه داد: خوشبختانه در جشنواره شعر انقلاب نگاه وسیعی نسبت به مفهوم انقلاب وجود دارد.

وی در پایان با اشاره به راهکارهایی برای برگزاری بهتر جشنواره عنوان کرد: به نظر می‌رسد باید میدان شعر را به جوان‌ها واگذار کنیم. طبق تجربه‌هایم به این نتیجه رسیده‌ام درگیر کلیشه شدن مهم‌ترین آفت جشنواره‌های موضوعی از جمله شعر است. بهتر است چارچوب‌ها به طور دقیق تبیین شوند، مباحث آموزش و نقد در روزهای برگزاری جشنواره در جریان باشند تا نتیجه برای جوانان کارآمدتر و موثرتر شود. بخش‌های آموزشی و نقادی به نظر من از جمله اتفاقات حاشیه‌ای هر جشنواره است که چه بسا متن کار را تشکیل می‌دهند.

تاریخ ارسال خبر :   1396/10/19 در ساعت : 17:8:33       تعداد مشاهده این خبر : 42

کسانی که این خبر را می پسندند :


کلیه حقوق این سایت محفوظ است ، طراح و برنامه نویس : علیرضارضایی